Відроджена спадщина або Лемківський медяник родини Теплих.

Відроджена спадщина або Лемківський медяник родини Теплих.
У книзі, на основі власного досвіду, польових досліджень, а також вітчизняної та зарубіжної літератури, зібрано матеріал про об’єкт нематеріальної культурної спадщини, виготовлення якого було втрачено і нині ревіталізовано, – лемківський медяник (пряник), етногастрономічний виріб, що випікали як обрядове печиво в ХVI-ХХ ст. мешканці Лемківщини та інших українських історико-етнічних земель Закерзоння. Розглянуто передумови та найімовірніший історичний період його виникнення, етимології, рецептури, прянощі, стадії технологічного процесу приготування, випікання та поширення на території Лемківщини та України.

ПЕРЕДНЄ СЛОВО до книги Ярослава Теплого «ЛЕМКІВСЬКИЙ МЕДЯНИК»

ПЕРЕДНЄ СЛОВО  до книги Ярослава Теплого «ЛЕМКІВСЬКИЙ МЕДЯНИК»
Нова книга невтомного лемківського діяча, яку читач тримає в руках, є черговим здобутком його наполегливих дослідницьких зацікавлень рідною культурою. Втім, якщо в «Українській Атлантиді» завданням Ярослава Теплого було якомога уважніше зібрати культурні скарби Лемківщини, то цього разу він поставив перед собою значно амбітніші цілі. Йдеться про те, що метою і завданнями цього етнокультурологічного дослідження є з’ясування обрядового значення призабутого феномену русинської хліборобської культури – лемківського медяника (пряника).

Про депортацію лемків у Радянському Союзі не можна було говорити – історик

Про депортацію лемків у Радянському Союзі не можна було говорити – історик«Вони приїхали, депортовані, «возз’єдналися», і на тому все, кінець». Українці почули про лемків завдяки їхній культурі: лемківські пісні вже понад два десятиліття співає Тарас Чубай,чудову колядку «Народився Бог на санях» на вірші лемківського поета Богдана-Ігоря Антонича написав Василь Жданкін, лемківська жалобна пісня..

Лемківські експедиції Філарети Колесси

[/code][code]
Лемківські експедиції Філарети КолессиКоли у 1910-х Модест Менцинський збирав аншлаги у Кельнській опері та на інших сценах Європи, його двоюрідний брат Філарет Колесса (1871–1947) записував на Лемківщині пісенний матеріал, який згодом склав основу видання «Народні пісні з галицької Лемківщини. Тексти і мелодії» з’явился щойно 1929 р. у Львові як подвійний 39-40 том «Етнографічного збірника». 

Нові джерела щодо примусового переселення українців у 1944-1946 роках (за матеріалами Державного архіву Львівської області)

Нові джерела щодо примусового переселення українців у 1944-1946 роках (за матеріалами Державного архіву Львівської області)Поряд із Голодомором, Другою світовою війною однією із найтрагічніших сторінок у новітній історії України були депортаційно-переселенські акції проти українців Лемківщини, Холмщини, Надсяння і Підсяння у 1944-1946 роках, в результаті яких сотні тисяч наших співвітчизників були вивезені з рідних домівок і часто позбавлені елементарних умов існування.

Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 рр.

Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 рр.Постанова Верховної Ради України "Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 рр." від 8 листопада 2018 року

Перші на Першій іспанській Лемківській ватрі

В кінці травня 2018 р. в Іспанії пройшла перша «Лемківська ватра». Свято пройшло на гостинно наданій території навчального закладу - Української cуботньої школа "Дивосвіт"(підрозділ загальноосвітнього навчального закладу І – ІІІ ступенів "Міжнароднаукраїнськашкола" Міністерства освіти України) (директор - Наталія Бондаренко), яким користуються українці в столичному передмісті Алькорконі.