Писані пацьорки на біленьку шию

Писані пацьорки на біленьку шию«Африка!» — думаєш, дивлячись на давні знімки жінок із карпатських сіл. Горянки, очевидно, вважали, що краси не може бути забагато, і вдягали на голову та шию одразу по кілька кілограмів прикрас — намиста з монет, мушель і коралу, бісеру і склярусу. У кожному етнографічному регіоні Карпат побутував свій, відмінний від інших, звичай робити й носити оздоби.

Невідомі республіки

Невідомі республіки
Відеорепортажі - розвідки Мирона Ощудляка
(кореспондента телеканалу "1+1")
про невідомі республіки-держави, котрі мали вплив на державотворення України.

Відпалала ватра, відзвеніли "Дзвони"

Відпалала ватра, відзвеніли "Дзвони"Ось і знову в мальовничому урочищі Бичова поблизу містечка Монастириська, що на Тернопільщині, відбувся ХІІ Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини».

Лемківська Ватра в Нагірному

Лемківська Ватра в Нагірному"НЕЙ НАВКОЛО ЛЮДИ ЗНАЮТ, ЖЕ СЯ ЛЕМКИ ТУ СТРІЧАЮТ"
Вже вшосте на теренах с. Нагірне пройшов фестиваль лемківської культури “До тебе лину, моя рідна земле”, щоби запаленням ватри сповістити: не забули представники цього субетносу свій отчий край, який досі теплом гріє зболену душу. Адже 65 років тому лемки опинилися на межі знищення.

Правда Олександра Духновича

Правда Олександра ДухновичаЛемки, бойки, гуцули…
Ці три поняття живуть сьогодні у свідомості майже кожного закарпатця, незалежно від того є він корінним жителем Краю, - від часу Білих бузьків, -
чи прихудчим Божим чоловіком, що пригобрів собі нову батьківщину, забувши про свою вутцюзнину.

Згарди - гуцульські обереги

Згарди - гуцульські обереги Згарди (у однині "згард", чоловічого роду) - це обереги у вигляді специфічної форми хрестів, які по аналогії з християнськими, називали мальтійськими, тевтонськими хрестами. Згард - це не суто християнський хрест, хоча на них навіть бувають зображення розп’ять. Це дохристиянські обереги, до яких церква відносилася досить несхвально.Тому жінки носили згарди у вигляді нагрудної прикраси, по декілька штук, що б не викликати підозр (під сорочкою при цьому могли спокійно носити натільний християнський хрестильний хрестик), а у чоловіків були перстені з подібною же символікою. Великі згарди з розп'яттям називалися "газдівські" - тому що носили їх "газди", тобто дуже заможні і поважні люди.

Русини в Україні: статус, проблеми та перспективи

Русини в Україні: статус, проблеми та перспективи Будь-яке суспільне явище потребує всебічного, наукового аналізу.
Особливо у висвітленні складних, суперечливих національних відносин. Їх дослідженням займаються історія, філософія, соціологія, політологія, психологія, лінгвістика й інші гуманітарні дисципліни. Застосовуючи прийняту в них термінологію, спробуємо окреслити стан і перспективи вивчення русинів.