Хрест пам΄яті і Бескидські Ангели


На фоні політичних і природних катаклізмів, що відбулися і відбуваються в останній час на Україні нижченаведені події можуть показатися не суттєвими. Але, на наш погляд, саме вони є тими остинантними,прогресивними у становленні національної ідеї, у ствердженні сили і величі народного духу, віри в історичну справедливість і невмирущості людської пам’яті.

В маленькому селі Ветлин повіту Ліско, що у Польщі – знамення подія. Члени «Бескидського земляцтва», виселенці села Ветлин та їх нащадки приїхали з України встановити Хрест пам’яті жителям села Ветлин, котрі були депортовані з території Польщі на Україну у червні 1946 року. Цей, з любов’ю зроблений, величний дубовий хрест з викарбованими словами, в розібраному вигляді, привезли в автобусі члени товариства. Зарання був підготовлений спеціальний майданчик для його встановлення, а сам хрест збирали напередодні.

В мальовничому куточку біля Ветлинського костелу, під відкритим небом, відбулася Літургія – Служба Божа. Її провели о. Михайло Залєський (економ Івано-Франківської єпархії, Україна), о. доктор Мирон Михайлишин (Польща), о. Вітольд Левицький (радник епіскопа Івано-Франківської єпархії, Україна) та гостинний господар – ксьондз Ветлинського римо-католицького костелу о. Амадеуш Йозеф.

Після Літургії відбулося урочисте освячення Хреста та його встановлення. Дружними зусиллями сильної половини «Бескидського земляцтва» величний Хрест капітально став у спеціальне облаштування. Не можна було без сліз дивитися на цей момент. Дивитися на людей, котрі не стали безбатченками, котрі десятки років свято зберігали і несли через терни свого життя любов до своєї маленької Батьківщини.

Панахида закрила урочисту частину заходу.

На заході були присутні представники української діаспори Польщі, зокрема голова відділення Об΄єднання українців Польщі у Сяноку Мар΄ян Райтер.
А далі відбувся святковий концерт. Його відкрив своїми прекрасними піснями о. Вітольд Левицький. Продовжив концерт дівочий гурт «Діти Світла».
По дитячому щирим був виступ маленької співачки, майбутньої співочої надії України, Іринки Романів.
Зі своїми новими та старими піснями учасників заходу познайомила відома тернопільська виконавиця Леся Горлицька.

Завершальним акордом концерту став виступ титульного колективу лемків України, колективу добре знаного і шанованого, етно-фолк дуету «Червоне та Чорне» з м. Житомира у складі лауреатів Міжнародних конкурсів Валентини та Ярослава Теплих.

Після завершення концерту, була традиційна гостина від господарів - ксьондза Ветлинського римо-католицького костелу о. Амадеуша Йозефа та сестер-урсулянок. Далі були відвідини рідних місць, домівок, поховань як у самому Ветлині, так і в сусідніх селах.

Хотілося б зазначити, що це описано другий день перебування. А в перший день творча група делегації прийняла участь у популярному польському фестивалі «Бескидські Ангели» (Bieszczadzkie Anioly), що традиційно відбувається у гірському курортному селищі Тісна. Почесними гостями фестивалю стали о. Вітольд Левицький, дівочий гурт «Діти Світла», Іринка Романів, Леся Горлицька, етно-фолк дует «Червоне та Чорне». Хотілося б зазначити, що виступи українських учасників були на порядок професійнішими, чого організатори фестивалю, як ми зрозуміли, не чекали.

Також учасники делегації прийняли участь у презентації книги віршів про Бескиди, правда на польській мові. Від імені членів «Бескидського земляцтва» виступила відома поетеса Катерина Русин.

Загалом, все заплановане було зреалізованим.

Як не прикро, але треба визнати, на 17 році незалежності Україна так і немає чітко визначеної національної політики по відношення до закордонного українства та етнічних українців, насильницьки переселених з території Польщі на Україну в 1944-1946, 1948 та 1951 роках. Але Народ не може миритися з таким хитким, млявим, невизначеним відношенням, з різноманітними популістськими заявами та черговими передвиборчими обіцянками, чекати поки в Києві та на місцях високі можновладці закінчать свій перерозподіл народного добра, цей свавільний «дєрєбан» України. Тому він, Народ, робить те, до чого прагне його вкраїнська душа. Налаштовує добросусідські відносини з братніми народами, вшановує пам΄ять своїх батьків, відновлює сакральні споруди, облаштовує місця поховань етнічних українців і так далі, і так ділі. Все це на власному ентузіазмі, за власний кошт. Вони не чекають на вдячність, вони просто живуть по сумлінню, за совістю, за Божими Законами.

Юрій Марканич зі своїми відданими Україні членами товариства «Бескидське земляцтво», незрячий о. Вітольд Левицький зі своїм гуртом «Діти Світла», визнані народом, а не владою, дійсно народні артисти Валентина та Ярослав Теплі, щирий патріот України о. доктор Мирон Михайлишин та багато інших… Саме їх хотілося б назвати в ці дні Бескидськими Ангелами, Ангелами Добра України.

Нет комментариев.