Звернення


Звернення

Про відзначення 60-річчя виселення жителів сіл Верхнього Надсяння

У липні 2006 року мине 60 років з часу примусов о го виселення жителів десяти сіл Вернього Надсяння. Ця акція стала передднем сумнозвісної операції „Вісла”.

Територія Верхнього Надсяння займає мальовничу долину р.Сян від Ужоцького перевалу до с.Боберка. До 1946 року тут знаходилися села Сянки, Беньова, Буковець, Соколіки Гірські, Верхня Тарнава, Нижня Тарнава, Гірський Дзвіняч, Лікоть, Дидьова, Журавин, у яких проживало близько 10000 мешканців. Унікальна культура бойківсько-лемківського пограниччя приваблювала сюди письменників, науковців, митців, серед яких Іван Франко, Володимир Кобільник, Владислав Пульнарович.

На початку липня 1946 року жителів було вигнано з їх домівок і переселено у різні регіони УРСР, а через рік будинки спалили, знищивши фундаменти за допомогою вибухівки.

У 70-х роках на польській частині долини Сяну почали створювати культурні пасовища військово-господарського підриємства «Іглопол». З часом польська територія увійшла до складу Бещадського національного парку і ландшафтного парку «Долина Сяну» і використовується зараз у природоохоронних та рекреаційних цілях.

Доступ до української частини долини Сяну був обмежений. Тут розташовані невеликі хутори Беньова (20 дворів), Ліски (3 двори), Тарнава (9 дворів), Лікоть (3 двори) збудовані місцевими жителями, які ризикнули повернутись ближче до своєї Батьківщини. Про рівень розвитку цих хуторів говорить той факт, що у Тарнаві, де на даний час постійно проживає 19 дорослих і 22 дітей до цього часу відсутня електроенергія.

У 1997 році українська частина долини Сяну увійшла до складу Надсянського регіонального ландшафтного парку (РЛП). Враховуючи значення парку для збереження природної і культурно-історичної спадщини Комісія Програми МАБ ЮНЕСКО у грудні 1998 року включила його до Міжнародного біосферного заповідника “Східні Карпати”.

Науковим обгрунтуванням Надсянського РЛП передбачено низку заходів, скерованих на покращення соціально-економічного становища, збереження природної та культурно-історичної спадщини, розвитку міжнародної співпраці. Зокрема, пропонувалося створити спільний українсько-польський музей виселених сіл у приміщенні церкви Св.Дмитра - єдиної будівлі, яка залишилась від виселених сіл. Церква розташована поблизу прикордонної застави Соколіки 100 м від кордону. Споруда зведена у 1931 році з кам'яних тесаних блоків за проектом відомого львівського архітектора Євгена Нагірного.

Регіональне агенство стійкого розвитку при Львівському національному університеті імені Івана Франка виступає з ініціативою відзначити 60-ті роковини виселення сіл Верхнього Надсяння проведенням у 2006 році таких заходів:

• Відремонтувати церкву Св.Дмитра і створити музей виселених сіл Вернього Надсяння.

• Провести наукову конференцію з проблем збереження історико-культурної спадщини виселених сіл.

• Провести пісенний фестиваль за участю мешканців виселених сіл Вернього Надсяння.

• Провести екскурсію для колишніх мешканців виселених сіл Верхнього Надсяння до їх культурно-історичних святинь, які знаходяться на території Польщі.

• Видати книги з даної тематики.

Пропоновані заходи сприятимуть зміцненню довіри між українським і польським народами, розвитку міжнародної співпраці, збереженню культурно-історичної спадщини, виконанню функціональних завдань Міжнародного резервату „Східні Карпати” як моделі міжнародної співпраці у забезпеченні сталого розвитку.

Звертаємось до державних органів, самоврядних громад, наукових установ, громадських організацій

підтримати ініціативу

Регіонального агенства стійкого розвитку.

Нет комментариев.