«Лемку, брате рідний,
кед жиєш ищи в декотрім кутку нашой планети,
кед ищи цавком не скаменіло ті серце,
а був єс свідком тамтих страшних років,
опиши тото в Пам'ятковій книзі,
змалюй в лемківській іконі ,
оповіч своїм і чужим внукам, сусідам,
бо то твій святий обов'язок
пред твоїм великим українським народом».
Семен Мадзелян
Ми не були свідками тамтих страшних часів, які хмарою чорних круків налетіли на царство білих голубів , але пам»ять предків білими перлами розлетілась світом і через нас сьогодні виплітає безцінне намисто на грудях планети.
Невидима рука горне нас один до одного і невидима сила відкриває простір до поєднання з втраченим генетичним кодом великого Народу Лемків-Русинів.
У Львові, в книжковому клубі «Розсипані перли», відбулась зустріч з членом Колегії Всеукраїнського товариства «Лемківщина», дослідницею історії рідного краю , письменницею Ярославою Галик.
«Лемківщина – край наших предків» - проста назва непростої книги Ярослави Галик . Непростої, бо кожне слово у ній народжене і пережите в стані переміщень і перевтілень, виходом в іншу реальність і обережно, на межі з сакральністю, адаптовано в світ сучасного сприйняття , розуміючи , що потрапивши в руки читача має здійснити ритуал пробудження.
Книга, у якій на основі історичних матеріалів і розповідей лемків-очевидців змальовано історію, культуру, побут лемківського краю та трагедію депортації його споконвічних жителів з рідної землі в 1944-1947 рр. З особливою трепетністю описано подальше життя депортованих лемків в Україні та світі на прикладі однієї лемківської родини Михайла Репели
Але, як виявилось,
книга «Лемківщина – край наших предків» стала тільки початком у намірах пані Ярослави, бо в цьому 2014 році розпочала роботу над створенням
Книги Пам’яті Лемківщини – Мартирологом лемківських родин (осіб), депортованих у 1944-46 роках з території Польщі в УРСР.
Як сказала Ярослава Галик у зверненні до присутніх на зустрічі у Львові :
«Цей документ має стати живим конкретним свідченням для світу про величезні масштаби, про страшний розмах лемківської трагедії, що призвело до знищення великої етнографічної групи лемків-автохтонів, які компактно проживали на території Західних Карпат протягом віків.
Це свідчення необхідне як застереження для Європи й світу до недопущення подібних злочинів проти народів.»Нам залишається лише доєднатись до великої справи
Ярослави Галик і якомога сприяти у її дослідницькій діяльності.
Окрасою затишного львівського вечора став спів
Наталії Гнатюк з Яремче і пісні на слова
Богдана-Ігора Антонича в поєднанні з живою мовою дідів-прадідів від
лемківського філософа-поета Богдана Пастуха :
« Літа ся стирают, роки пролітают
Але они здавна вшитко пам»ятают.
Пригадают тото, што ся незабуде.
Што вибудували і знищили люде»
І не за горами той час, коли
лемки побачать
СВОЄ сонце в рідних горах.
Наталка КРИНИЧАНКА