З ІСТОРІЇ ФЕСТИВАЛІВ
(прес-реліз)
Лемки - західна етнографічна гілка українського народу, яка спокон віків проживає по обох схилах Карпат. Гори поділяють Лемківщину на дві частини, що розміщені на території трьох держав - Польщі, Словаччини та Укра їни. Північна - галицька, південна - словацька і закарпат ська. Границі краю творять форму трикутника, поверну того вершиною на Захід, від р.Сян до р.Попрад. Територія Лемківщини простягається від західного кордону України на 130-150 км.
Північна межа проживання лемків проходить попід містами Перемишль, Динів, Березів, Біч, Коросно, Ясло, Горлиці, Грибів, Новий Санч, Пивнична. Південна межа лежить за Бескидами, понад словацькими містами Михаловці, Бардіїв, Гуменне, Пряшів, Сабинів, Стара Любовня.
У південно-східній частині Лемківщини, на Закарпатті лемки (бл. 150 тис.) компактно проживають у районах - Велико-Березнянському, Перечинському, частково Ужго родському і Мукачівському: Всі межі мають багато етно графічних півостровів і острівців між поляками і словака ми, а також українцями - бойками і закарпатцями.
Назва "лемко" походить від загальновживаного слова "лем", у значенні "лише", "тільки". На Закарпатті поширена інша форма цього прізвиська - "лемак". Науковці ввели слово "лемко" в обіг, як мовознавчо-етнографічний термін, лише на початку XIX ст. Самоназва лемків усіх регіонів - русини або руснаки. Так називалися всі галичани до кінця XIX ст. Досі вважають себе русинами жителі Західного Закарпаття, Пряшівщини (Словаччина) та Воєводини (Сербія).
Протягом 1944-46 рр. на підставі "Угоди між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного Визволення про евакуацію українського населення з території Польщі до УРСР і поль ських громадян з території УРСР до Польщі" (від 9.09.1944р.) на Схід було депортовано 483 808 осіб і розсіяно майже по всіх областях України. Тисячі лемків у 1946-47рр. повернули ся в Галичину, ближче до Карпат. На Тернопільщині, зокрема, осіли 41 105 родин або 173 360 осіб. Ті, що залишилися на Закерзонні - 140 577 осіб, під час сумнозвісної акції Вісла"(29 квітня - 12 серпня 1947 р.), були депортовані на Захід - колишні німецькі території, що відійшли до Польщі. Частина лемків повернулася на прабатьківські землі під час "хрущовської відлиги".
ФЕСТИВАЛІІ-ий Крайовий Фестиваль лемківської культури (інакше - «Лемківська Ватра») відбувся 5-6 червня 1999 р.
в с. Гутисько - мальовничому куточку Бережанщини, на межі Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей, центрі лемківської різьби. Навколишня природа нагадувала втрачені гори. Перша Ватра в Україні (голова оргкомітету Ігор Дуда) зібрала близько 3 тисяч краян і гостей. На Ватряному полі звели дерев’яну сцену у карпатському стилі. Ватру запалили Михайло Ілляш і Оленка Троян - найстарший і наймолодша лемки села. У концерті взяли участь близько 40 мистецьких колективів та окремих виконавців з трьох областей Галичини і міста Києва.
ІІ-ий Крайовий Фестиваль проводився 10-11 червня 2000 р. знову в Гутиськах.
На Ватряному полі встановили Пам’ятний Хрест з нагоди 55-річчя депортації. Серед гостей свята були народна артистка України проф. Марія Байко, заслужений діяч мистецтв України проф.Ольга Бенч - уродженка села. У концерті брав участь заслужений артист України Іван Мацялко. Головою оргкомітету цього і наступних фестивалей став Олександр Венгринович.
ІІІ-ій Крайовий Фестиваль отримав назву «Дзвони Лемківщини»
і проходив під гаслом «Цне мі ся за тобом, мій Лемківскій Краю». Відбувся він 9—10 червня 2001 р. в м. Монастириськ, у якому компактно проживають переселенці з Лемківщини. Тут вже діяли народний лемківський хор «Яворина» і Музей лемківської культури. На новому місці, в урочищі Бичова, при автотрасі на Івано-Франківськ, зведено модернову сцену. У пролозі було театралізоване дійство - «переселення». Ватру запалював Михайло Кулик - старший лемко Монастириська. У святі взяв участь і виступив голова Тернопільської обласної ради Василь Олійник. Фестиваль проводився в рамках заходів до 10-річчя Неза лежності України.
ІV-ий Фестиваль проходив 8-9 червня 2002 р. в Монастириську.
Всеукраїнське товариство «Лемківщина» порушило клопотання про надання Крайовому Фестивалю статусу Всеукраїнського. Гостями свята були заступники голів облдержадміністрацій Любов Півцьо (Тернопіль) і Богдан Томенчук (Івано-Франківськ), о. Мирон Михайлишин із Польщі.
V-ий Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури (21-22 червня 2003 р.) в Монастириську.
Тут вперше піднято прапор ВУТЛ. У святі брав участь голова Тернопільської облдержадміністрації Іван Курницький. У вічі наступного дня промовляв народний депутат України Іван Стойко. В концерті виступали біля 60 професійних та аматорських хорів, гуртів і окремих виконавців. Приїхав дитячий колектив із Польщі.
VI-ий Всеукраїнський Фестиваль у Монастириську (5-6 червня 2004 р.)
зібрав мистецькі колективи з багатьох областей України, а також Польщі та Сербії. Почесними гостями свята були Іван Курницький - голова Тернопільської облдержадміністрації, Геннадій Москаль - голова Державного Комітету України в справах національностей та міграції, народні депутати України. Вперше в концерті взяв участь народний артист України Роман Вітошинський – уродженець Монастириська.
VII-ий Всеукраїнський Фестиваль відбувся 4-5 червня 2005 р. в Монастириську.
Серед гостей були присутні проф. Іван Щерба - голова СФУЛО, Іван Стойко - голова Тернопільської облдержадміністрації, Богдан Левків - міський голова Тернополя, Богдан Томенчук – заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації. Привітання організаторам, учасникам і гостям фестивалю надіслали Прем’єр-Міністр України, Міністр культури і мистецтв. Прологом послужило театралізоване дійство «Земля, розіп’ята на Хресті історії» (режисер А.Нечай). У концертній програмі взяли участь біля 60 колективів та окремих виконавців. У неділю Службу Божу відправив єпископ Іриней Білик з Бучача, якому допомагали вісім священиків.
VIII-ий Всеукраїнський Фестиваль проходив 3-4 червня 2006 р.
Свято в Монастириську розпочалося хід-парадом колективів по місту. Біля Музею лемківської культури і побуту відбулися урочини з нагоди надання йому статусу обласного. Серед гостей були присутні проф. Ольга Бенч - заступник Міністра культури і туризму України, проф. Іван Щерба - голова СФУЛО, Іван Стойко - голова Тернопільської облдержадміністрації, Михайло Миколенко - голова обласної ради, Іван Денькович і Ярослав Пітко - заступники голів Львівської облдержадміністрації та облради, народні депутати України, Роман Заставний - міський голова Тернополя, Еміль Гойсак - секретар Об’єднання Лемків Польщі. У концертній програмі взяли участь біля 80 колективів та окремих виконавців з трьох областей Галичини, Закарпаття, Рівного, Полтавщини, Луганщини і Києва. Виступали провідні артисти України
Степан Галябарда, Павло Дворський, Іван Мацялко, Богдан Сташків, Левко Дурко.
ІХ-ий Всеукраїнський Фестиваль,
з огляду на несприятливу погоду в минулому, був перенесений з початку червня на 4-5 серпня 2007 р. Проте погода продовжувала співчувати сльозам депортованих. Вже на початку хід-параду в місті розпочалася злива. Проте вона не перешкодила святковому настроєві учасників і гостей «Лемківської Ватри». Серед гостей була проф. Оль га Бенч - заступник Міністра культури і туризму Украї ни, наша краянка, Іван Стойко та Михайло Миколенко голови Тернопільської облдержадміністрації та облради, доц. Володимир Ропецький - голова СФУЛО, Михайло Полянчич - народний депутат України, Роман Заставний -міський голова Тернополя, народні артисти України Марія і Ніна Байко, Богдан Сташків. З Польщі вперше приїхали Стефан Гладик - голова Об’єднання Лемків Польщі, та Василь Шлянта - його заступник. Вітання учасникам Фестивалю надіслав Президент України.На Ватряному полі встановили й освятили Пам’ятний Хрест депортованим у 1944-46 і 1947 рр. У концертній програмі взяли участь близько 70 колективів та окремих виконавців із трьох областей Галичини, а також Полтавщини, міст Києва, Житомира, Кіровограда, Черкас.
Х-ий Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури. Монастириськ, 2-3 серпня 2008 р.
Обидва дні свято проходило при спекотній сонячній погоді. Природа змилостивилася і вислухала просьби лемків.Цього року Ватряну сцену вирівняли і збільшили: її площа досягла 75,6 кв.метри. Збільшилася і кількість лавок перед сценою, на яких могли розміститися до 1012 глядачів. Однак присутні шукали прохолоди: у затінку дерев або під захистком наметів.Ювілейну ватру розпочав вступним словом голова ВУТЛ Олександр Венгринович. Під звуки Національного гімну та урочистої пісні «Гори наші» були підняті прапори України і товариства «Лемківщина». Ватру запалив Михайло Громосяк у супроводі внуків переселенців. Фестиваль благословили семеро священиків обох конфесій. Вітан ня від Президента України зачитав заступник голови облдержадміністрації Іван Наливайко. Заступнику Міністра культури і туризму проф. Ользі Бенч хористи «Яворини» піднесли хліб-сіль. Також виступали заступник голови обласної ради Олег Вітвіцький, голова СФУЛО доц. Володимир Ропецький, керівники Монастириського району, представники Тернопільського земляцтва в Києві, депутати обласної ради. Концертну програму відкрили ведучі фестивалю Ганна Ковалишин (Бучач) і Микола Гарбера (Чортків). У святі взяли участь голова і заступник Об’єднання Лемків Польщі Стефан Гладик і Василь Шлянта.На Ватряному полі розпочато будову величної Лемківської каплиці (арх. Я. Козіна).
ХІ-ий Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури. Монастириськ (урочище «Бичова»), 1-2 серпня 2009 р.
Свято, як і в попередні роки, розпочалося урочистою ходою-парадом учасників головною вулицею міста і покладанням квітів до пам’ятника Т.Г.Щевченку. З привітальними словами виступили заступник Міністра культури і туризму України проф. Ольга Бенч, голова Об’єднання Лемків Польщі Стефан Гладик, голова Союзу Русинів-Українців Словаччини Петро Сокол, голова Союзу Русинів-Українців Сербії Богдан Віславський, голова СФУЛО доц. Володимир Ропецький, перші керівники області та району.В концертній програмі Фестивалю брали участь
професійні та аматорські колективи, окремі виконавці з бага тьох областей України, а також вокально-інструментальний ансамбль із м.Вербас (Сербія). Серед виконавців - Софія Федина, Леся Горлицька, Анна Чеберенчик. На фестивалі працювала знімальна група «Фольк-Музик» 1-го Національного телеканалу (кер. Оксана Пекун). Від 21.00 год. почалася молодіжна забава, що продовжувалася до світанку. Опівночі пролунав святковий феєрверк. У неділю на Ватряному полі традиційно проводилася Служба Божа, було освячено новозбудовану капличку.
ХII-ий Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури в Монастириську. 7-8 серпня 2010 р.
Свято виділялося своїм розмахом і високим рівнем організації. Велику допомогу в підготовці фестивалю надав голова Тернопільської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк і голова обласної ради Олексій Кайда. Його учасниками були лемки з багатьох областей України, Польщі, Словаччини, Сербії, США, Канади, Молдови, Росії. Серед іменитих гостей - проф. Ольга Бенч - заступник Міністра культури і туризму України, Михайло Вишиванюк - голова Івано-Франківської облдержадміністрації, Анатолій Француз - Герой України, генерал-полковник міліції,
Микола Мушинка - фольклорист і етнограф, академік Національної Академії наук України зі Словаччини, доц. Володимир Ропецький - голова СФУЛО (Львів), Василь Шлянта - заступник голови Об’єднання Лемків Польщі. Поряд із лемківською капличкою споруджено оригінальну дерев’яну дзвіницю, фундатором якої був Герой України, голова агрофірми «Мрія» Іван Гута.На Ватряному полі відкрили «Мердакову хату» і виставку з 16 скульптур лемківського різьбяра Івана Мердака. Народну творчість представляли близько 70 народних майстрів.У концертній програмі взяли участь майже 50 мистецьких колективів та окремих виконавців із трьох областей Західної України, міст Києва, Житомира, Луганська, гості з Польщі. Своє мистецтво дарували народні артисти України Іван Попович, Михайло Мацялко, бандурист Віктор Мішалов з Австралії. Від 22.00 год. почалася молодіжна забава. Цього разу небо змилосердилося над ватрянами: лише опівночі пройшла короткочасна злива. Недільний ранок розпочався зі Служби Божої за участю 13 священиків і церковного хору з Монастириська. Посвячена дзвіниця і дзвін.
ХІІІ-ий Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури у Монастириську. 6-7 серпня 2011 р.
Свято вдалося на славу. Протягом двох днів стояла сонячна погода: дощ обминув урочище Бичова. Тим, хто приїхав на фестиваль із власними наметами, бракувало місця. Свято розпочалося підняттям прапорів, театралізованим дійством, благословенням священиків та урочистим запаленням ватри, яку вперше помістили в центрі Ватряного поля. Ватру-огниско запалив староста фестивалю Михайло Тиханський з Монастириська. З привітальним словом виступив голова Тернопільської
облдержадміністрації Валентин Хоптян, який згодом ознайомився з експозицією народних ремесел області. Кожний район мав свій павільйон. У святі взяли учать міський голова Тернополя Сергій Надал, заступник голови облдержадміністрації Петро Гоч, перші керівники Монастириського району і міста. Серед гостей свята були голова Союзу Русинів-Українців Словаччини Петро Сокол, в.о. голови СФУЛО Іван Лаба, голова Сяніцького відділення Об’єднання Українців Польщі Мар’ян Райтар, доктор медицини, проф. Василь Антонів із Москви. Опівночі гучні феєрверки осяяли небо. Молодіжну забаву проводили гурти „Джазова фіра” з Тернополя та брати Гарбери з Чорткова. На фестивалі виступили близько 110 пісенних і танцювальних колективів та окремих виконавців. Ватряни гаряче вітали славний лемківський ансамбль пісні і танцю „Кичера” з Польщі під орудою Юрка Старинського, який вперше завітав до Монастириська. У спеціально зведеній дерев’яній хижі можна було оглянути виставку вишиваних ікон отця д-ра Дмитра Блажейовського (1910-2011), привезену зі Львова. Гості охоче пробували
напитки і куштували традиційну лемківську їжу. Вражало розмаїття сувенірів народних майстрів Тернопільщини, Прикарпаття і Закарпаття. У неділю, після Богослужіння, між капличкою і дзвінницею освятили криницю, глибина якої 20 метрів. Концертна програма продовжувалася до 18.00 год.
ХІV-ий Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури в Монастириську 4-5 серпня 2012 р.
Фестиваль розпочався традиційним хід-парадом учасників фестивалю центральною вулицею Монастириська - від районного Палацу культури до Музею лемківської культури і побуту, з покладанням квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченкові.
Урочисте відкриття свята розпочалося виконанням Державного гімну і підняттям Прапора України, Урочистої пісні „Гори наші” і підняттям прапора ВУТЛ. Фестиваль відкрив голова ВУТЛ Олександр Венгринович. Свято благословили дев’ять священиків, яких очолював єпископ Бучацький УГКЦ Дмитрій Григорак.На відкритті з вітаннями виступали голови облдержадміністрації – Валентин Хоптян і облради – Олексій Кайда, міський голова Тернополя Сергій Надал, який представляв Асоціацію міст України. Олексій Кайда вручив О.Венгриновичу рішення Обласної ради про створення на базі Монастириського музею лемківської культури і побуту обласного музейного комплексу „Лемківське село”. Посвідчення про присвоєння почесного звання „Заслужений працівник культури України” отримала бандуристка Надія Кулик з Тернополя. Почесними відзнаками облдержадміністрації „Честь і слава Тернопільщини” нагороджено Олександра Венгриновича, Оксану Будну, Ігоря Дуду, а також керівників Київського товариства „Лемківщина” Михайла Мацієвського та Івана Крісу. Велику групу лемківських активістів відзначено Почесними грамотами.Головне вогнище-ватру запалив Михайло Тиханський з Монастириська. Концертна програма фестивалю почалося літературно-музичною композицією „В українськім величавім хорі, Лемківський голос чутно в добрий час”. За традицією, першим виступав лемківський хор „Яворина” з Монастириська (керівник Василь Баран). Ведучі програми Богдан Пастух (Львів) і Ганна Ковалишин (Бучач). Серед гостей фестивалю були Микола Горбаль і Олесь Доній з Києва - народні депутати України, народний артист України Степан Савка. Лемків та їх нащадків у національних костюмах можна було побачити не лише біля сцени, але й по всьому Ватряному полі. Люди шукали друзів, знайомих, рідних. Повсюдно звучала лемківська мова-бесіда. Під час свята було освячено „Хату гончара” і криницю на її подвір’ї, зведені за сприяння „Тернопільгазу”. Це вже сьомий будиночок, що входить до майбутнього музейного комплексу „Лемківське село” (директор Михайло Тиханський). Планується, що комплекс діятиме під відкритим небом протягом цілого року. Відкрита ще одна хата-музей, в якій була розміщена документально-ілюстративна виставка про акцію „Вісла” (1947 р.). Цьогорічний фестиваль доповнився окремою дитячою сценою, біля якої діяли різноманітні атракціони. Дитяча ватрочка тривала майже чотири години. Вона зібрала численних глядачів – юних і дорослих. Біля дитячої сцени – наметове містечко, в якому діяла безкоштовна деґустація традиційних лемківських страв і напоїв. Господині з Монастирищини пригощали гостей свята. На Ватру, як завжди, приїхали майстри вишивки, різьбярства, ткацтва, ковальства, гончарства. Кожен район Тернопільщини виставляв свою експозицію народної творчості. Проводилися майстер-класи: народні майстри вчили розмальовувати писанки, творити прикраси з бісеру. Роботи лемківських майстрів користувалися заслуженим попитом серед учасників свята. У фестивалі взяли участь майже 100 художніх колективів та окремих виконавців – професійних та аматорських. Виступав ансамбль „Старінчанка” зі Словаччини. Пісні звучали до пізньої ночі. Кількість присутніх колективів, учасників і гостей свята щороку зростає. Журналісти і представники влади називали різні цифри присутніх: 25, 30 і навіть 40 тисяч.Увечері проходила молодіжна забава за участю популярних гуртів „Дзвони” з Коломиї, „Зорепад” із Підгайців, „Еміґран-Ти” з Монастириська. Опівночі небо прикрасило різнобарвні вогні фейєрверку. Недільний день розпочався з Божественної літурґії за участю хору церкви Воздвиження Чесного Хреста (реґент Віра Дудар). Перед капличкою зведене 25-метрове покриття від сонця або на випадок дощу. Сонячна, спекотна погода сприяла святковому настроєві, приємним враженням та емоціям ватрян.
Кожного року в програму фестивалю в Монастириську входять: хід-парад учасників, відвідування музею, урочисте відкриття і закриття свята, запалення і гасіння ва три, прес-конференція для журналістів.Концертну програму відкриває літературно-музична композиція – пролог. «Лемківська Ватра» збирає ти сячі краян із багатьох областей України та з-за кордону. У ніч з суботи на неділю – молодіжна забава. Паралельно з концертом про водяться конкурси на знання історії Лемківщини, лемків ських традицій, звичаїв і побуту, бесіди і гумору. Тут можна оглянути виставки малярства і різьби, придбати часопис «Дзвони Лемківщини», «Лемківський Календар», тематичну літературу, пам’ятні сувеніри і значки, взяти участь у спортивних змаганнях і конкурсах.Протягом років, у першу суботу і неділю червня (з 2007 р. – серпня), незалежно від погоди, на Ватряному полі звучать лемківські пісні, музика і танці. Вони єднають думки і серця краян і гостей.
Зичимо Вам змістовного і приємного відпочинку, цікавих зустрічей та веселої забави.Оргкомітет
ПРОГРАМА
ХV Всеукраїнського фестивалю лемківської культури
«ДЗВОНИ ЛЕМКІВЩИНИ»
3 серпня 2013 року (субота)
11.00 Хід-парад учасників фестивалю центральною частиною міста.
Покладення квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченку.
13.00 Урочисте театралізовано-мистецьке відкриття ХV-го Всеукраїнського фестивалю лемківської культури:
- вітальне слово голови Всеукраїнського товариства „Лемківщина”
О.І. Венгриновича;
- підняття Державного прапора України, прапора Всеукраїнського товариства „Лемківщина”;
- благословення учасників фестивалю священиками;
- вітання голови Тернопільської обласної державної адміністрації
В.А. Хоптяна;
- вітання Тернопільської обласної ради;
- вітання голови Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань доц. С.П. Федини;
- запалення головної ватри Фестивалю.
14.00 Літературно-музична композиція.
14.10 Вітання гостей з Києва, обласних центрів України, Польщі та Словаччини.
14.20 Відкриття містечка народних майстрів районів області та м. Тернопіль.
14.30 Вітання від керівництва Монастириського району і м. Монастириська.
14.40 Вітання від Асоціації міст України.
15.00 Запалення дитячої ватрочки Фестивалю. Виступи, ігри та конкурси дитячих художніх колективів.
15.20 Презентація страв традиційної лемківської кухні.
15.30 Концертні виступи учасників Фестивалю.
23.00 Молодіжна забава.
Ведуть:
гурт „Закон Танго” м. Івано-Франківськ, народний аматорський
гурт „Зорепад” м. Підгайці (худ. керівник Іван Пелещишин),
гурт „Козак-Систем” м. Київ.
24.00 Святковий феєрверк.
4 серпня 2013 року (неділя)
6.00 Закінчення молодіжної забави.
10.00 Божественна Літурґія за участю хору церкви Воздвиження Чесного Хреста, м. Монастириська (реґент Віра Дудар).
12.00 Продовження концертної програми Фестивалю.
17.00 Урочисте закриття ХV-го Всеукраїнського фестивалю лемківської культури.
КОНЦЕРТНА ПРОГРАМА
виступів учасників
ХV Всеукраїнського фестивалю лемківської культури
«ДЗВОНИ ЛЕМКІВЩИНИ»
3 серпня 2013 (субота) Танцювальний колектив «Весна», м. Монастириська Тернопільська область.
Балетмейстер Тарас Магдач.
Народний аматорський хор лемківської пісні «Яворина»,
м. Монастириська Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Василь Баран.
Лемківський фольклорний ансамбль «Гречні фраїрки»,
м. Монастириська Тернопільська область.
Художній керівник Віра Куриляк.
Танцювальний колектив «Весна»,
м. Монастириська Тернопільська область.
Балетмейстер Тарас Магдач.
Заслужений артист України Богдан Іваноньків,
Тернопільська обласна філармонія.
Вокальне жіноче тріо «Солов’ї Галичини»,
Тернопільська обласна філармонія.
Художній керівник, заслужена артистка України Надія Татарчук.
Дитячий обрядово-фольклорний ансамбль,
с. Підзамочок Бучацький район Тернопільська область.
Художній керівник Вікторія Зінська.
Людмила Турко, м. Монастириська Тернопільська область.
Ансамбль «Яворина», м. Дрогобич Львівська область.
Художній керівник Лілія Андрух.
Н
ародний аматорський обрядово-фольклорний лемківський ансамбль с. Підзамочок Бучацький район Тернопільська область.
Керівники: Ганна Ковалишин, Зіновій Писарчук.
Микола Мушинка, професор, Словаччина
Лемківський хор «Радоцина», м. Пустомити Львівська область.
Художній керівник Любомир Грицевич.
Тріо у складі Н.Якторович, І.Могильницької, Л.Сливки,
м. Пустомити Львівська область.
Художній керівник Любомир Грицевич.
Жіночий ансамбль, м. Пустомити Львівська область.
Художній керівник Любомир Грицевич.
Надія Якторович, м. Пустомити Львівська область.
Народний фольклорно-етнографічний ансамбль пісні і танцю «Студенка» м. Калуш Івано-Франківська область.
Художній керівник Володимир Нагловський.
Володимир Тимцьо, м. Пустомити Львівська область.
Танцювальний колектив «Весна», м. Монастириська Тернопільська область.
Балетмейстер Тарас Магдач.
Народний аматорський жіночий хор «Горлиця»,
м. Бібрка Перемишлянський район Львівська область.
Художній керівник Лариса Хомутник.
Богдана Ясінська, м. Дунаївці Хмельницька область.
Художній керівник Микола Букацький.
Народний аматорський хор «Лемківська студенка»,
м. Борислав Львівська область.
Художній керівник Світлана Шемеляк.
Народна аматорська хорова капела «Бескид», м. Івано-Франківськ.
Художній керівник Петро Чоловський.
Лемківський народний аматорський фольклорний ансамбль «Відгомін Бескидів»,
м. Долина Івано-Франківська область.
Художній керівник Галина Курус.
Народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Лемковина»,
смт. Рудно Львівська область.
Художній керівник Богдан Кривко.
Народний аматорський ансамбль лемківської пісні м. Хоростків Гусятинський район Тернопільська область.
Художній керівник Василь Галак.
Ольга Козицька, м. Хмельницький.
Художній керівник Микола Букацький.
Любов Малярська, м. Монастириська Тернопільська область.
Зразковий аматорський фольклорний ансамбль «Ходаки»,
с. Малий Ходачків Тернопільський району Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Михайло Полюга.
Жіночий вокальний ансамбль «Романчани»,
с. Романівка Тернопільський район Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Михайло Полюга.
Олеся Мала, м. Тернопіль.
Художній керівник Людмила Матвіїв.
Народний лемківський фольклорний гурт «Барвінок»,
смт. Микулинці Теребовлянський район Тернопільська область.
Художній керівник Нестор Трач.
Дует Адріани та Роксолани Миронюків м. Заліщики Тернопільська область.
Художній керівник Галина Федорчук.
Народний аматорський лемківський хор «Конар Лемківщини»,
с. Жовтневе Тернопільський район Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Михайло Рапіта.
Народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль «СТЕП»,
селища Войнилів Калуський район Івано-Франківська область.
Художній керівник Володимир Василів.
Народний аматорський ансамбль лемківської пісні «Яворина»,
м. Чортків Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Йосипа Овод.
Яна Коріновська, студентка Вінницького училища культури і мистецтв імені Миколи Леонтовича.
Художній керівник Наталя Крикуненко.
Народний аматорський жіночий вокальний ансамбль лемківської пісні «Потічок»,
с. Нагірянка Чортківський район Тернопільська область.
Художній керівник Стефанія Шекета.
Володимир Корчак, с. Нагірянка Чортківський район Тернопільська область.
Тріо сестер Простаків, м. Тернопіль.
Художній керівник Юлія Простак.
Гурт «Лемкиня», м. Бережани Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Зиновій Головацький.
Надія Троян, с. Гутисько Бережанський район Тернопільська область.
Вокальне тріо, с. Гутисько Бережанський район Тернопільська область.
Лілія Слободна, м. Бережани Тернопільська область.
Жіноче вокальне тріо, м. Бережани Тернопільська область.
Дует у складі Марії та Євгенії Стриги,
с. Товсте Гусятинський район Тернопільська область.
Віктор Гук, скрипаль, м. Монастириська Тернопільська область.
Народний аматорський хор с. Великі Гаї Тернопільський район Тернопільська область.
Художній керівник Іван Виспінський.
Жіночий вокальний ансамбль «Лемківчанка»,
с. Остап’є Підволочиський район Тернопільська обл.
Художній керівник Микола Фучило.
Микола Фучило, м. Підволочиськ Тернорпільська область.
Наталка Вишиванка, м. Тернопіль.
Народний аматорський жіночий хор «Дзвони пам’яті», м. Тернопіль.
Художній керівник Ірина Потепньова.
Вокальний дует Марії та Володимира Корчаків,
с. Нагірянка Чортківський район Тернопільська область.
Анастасія Попадинець, м. Івано-Франківськ.
Художній керівник Наталія Петришин.
Фольклорно-обрядовий театр «Доленька»,
м. Калуш Івано-Франківська область.
Художній керівник Лілія Барна.
Гурт «Закон Танго», м. Івано-Франківськ.
Художній керівник Павло Валько.
Ігор Вовчак, м. Тернопіль.
Народний аматорський вокально-інструментальний ансамбль «Зорепад» м. Підгайці Тернопільська область.
Художній керівник Іван Пелещишин.
Фольклорна група «Старичанка», м. Сніна Словаччина.
Художній керівник Злата Фундакова.
Надія Кулик, заслужений працівник культури України, м. Тернопіль.
Ольга Ошитко, м. Київ.
Богдан Пастух, м. Львів.
Гурт «Лемко-Тавер», Польща.
Леся Горлицька, м. Бучач Тернопільська область.
Дует «Червоне і Чорне»
у складі лауреатів МІжнародних та Всеукраїнських конкурсів
Ярослава і Валентини Теплих,
м. Житомир.
Анна Чеберенчик, США - м.Львів.
Х
ристина Соловій, м. Львів.
Софія Федина, м. Львів.
Гурт «Kozak System» (ex-«Гайдамаки»), м. Київ.
4 серпня 2013 року (неділя) Народний аматорський лемківський хор,
м. Монастирська Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Василь Баран.
Дует сестер Куриляк смт. Коропець Монастириський район Тернопільська область.
Лемківський хор «Радоцина», м. Пустомити Львівська область.
Художній керівник Любомир Грицевич.
Леонід Лебеденко, гуморист,
м. Монастириська Тернопільська область.
Народний аматорський чоловічий ансамбль лемківської пісні «Любисток»,
с. Ягільниця Чортківський район Тернопільська область.
Художній керівник Руслан Букалюк.
Емілія Крамар, м. Тернопіль.
Дитячий релігійно-фольклорний гурт «Лемчатко» м. Калуш Івано-Франківська область.
Музичний керівник Павло Пристай, опікун-організатор Олена Ліщинська.
Світлана Третяк, м. Монастириська Тернопільська область.
Народний аматорський ансамбль «Горлиця»,
с. Криве Козівський район Тернопільська область.
Художній керівник Світлана Шигінська.
Надія Кулик, заслужений працівник культури України, м. Тернопіль.
Творчий тандем
зразкового аматорського ансамблю танцю «Первоцвіт»
та дитячо-юнацької студії «Мрія» Копичинського центру культури і дозвілля
та спеціалізованої школи с. Васильківці Гусятинський район Тернопільська область.
Балетмейстер, заслужений працівник культури України Оксана Дереворіз.
Христина Соловій, м. Львів.
Фольклорна група «Старичанка», м. Сніна Словаччина.
Художній керівник Злата Фундакова.
Фольклорний гурт «Аничка»,
с. Вербівці Теребовлянський район Тернопільська область.
Художній керівник Анізія Штельма.
Наталя Андрейчук, м. Львів.
Народний аматорський фольклорний ансамбль «Галичанка»,
с. Буданів Теребовлянський район Тернопільська область.
Художній керівник Малгожата Качор.
Світлана Тимченко, м. Бориспіль Київська область.
Зразковий аматорський ансамбль танцю «Джерельце»,
м. Чортків Тернопільська область.
Балетмейстер Марина Євсюкова.
Василь Федорко, м. Монастириська Тернопільська область.
Зразковий аматорський ансамбль народної музики «Веселі гудаки»,
м. Бучач Тернопільська область.
Художній керівник Олег Шкляренко.
Зоряна Запухляк, с. Ягільниця Чортківський район Тернопільська область.
Художній керівник Оксана Морозюк.
Фольклорний ансамбль,
смт. Козлів Козівський район Тернопільська область.
Художній керівник Надія Процик.
Роман Левчак, м. Чортків Тернопільська область.
Лемківський вокальний ансамбль «Бескиди»,
с. Підгороднє Тернопільський район Тернопільська область.
Художній керівник Тетяна Лоїк.
Антон Дзюбінський, с. Ковалівка Монастириський район Тернопільська область.
Віктор Ясінський, с.Теофіпілка Козівський район Тернопільська область.
Гурт «Лемко-Тавер», Польща.
Анна Чеберенчик, США - м.Львів.
Дует «Червоне і Чорне»
у складі лауреатів МІжнародних та Всеукраїнських конкурсів
Ярослава і Валентини Теплих,
м. Житомир.
КОНЦЕРТНА ПРОГРАМА
дитячих художніх колективів
Мала сцена
Лемківський фольклорний ансамбль «Гречні фраїрки»,
м. Монастириська Тернопільська область.
Художній керівник Віра Куриляк.
Лілія Вільчак, с. Ковалівка Монастириський район Тернопільська область.
Уляна Савка, с. Ковалівка Монастириський район Тернопільська область.
Фольклорно – обрядовий гурт «Чернелівські забави»,
с. Чернелів-Руський Тернопільський район Тернопільська область.
Художній керівник Тарас Сотула.
Людмила Турко, м. Монастириська Тернопільська область.
Вікторія Кулиняк, м. Монастириська Тернопільська область.
Вокальна студія «Співанка-Вишиванка»,
Тернопільська обласна школа мистецтв імені Ігоря Герети.
Художній керівник Людмила Матвіїв.
Іванна Воробець, с. Лопушне Івано-Франківська область.
Олеся Мала, м. Тернопіль.
Художній керівник Людмила Матвіїв.
Танцювальний колектив «Весна»,
м. Монастириська Тернопільська область.
Балетмейстер Тарас Магдач.
Наталія Торконяк, м. Монастириська Тернопільська область.
Христина Гурська, м. Козова Тернопільська область.
Художній керівник Ірина Петько.
Обрядово-фольклорний колектив «Романівський обертас»,
с. Романівка Тернопільський район Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Михайло Полюга.
Віталія Грещак, смт Коропець Монастириський район Тернопільська область.
Неля Гладиш, м. Монастириська Тернопільська область.
Зразковий аматорський фольклорний ансамбль «Ходаки»,
с. Малий Ходачків Тернопільський район Тернопільська область.
Художній керівник - заслужений працівник культури України Михайло Полюга.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ КОМІТЕТ
Всеукраїнського товариства „Лемківщина” (скор. ВУТЛ)
Олександр ВЕНГРИНОВИЧ – голова ВУТЛ, голова Тернопільської обласної організації ВУТЛ, член Президії СФУЛО, заслужений працівник культури України. Голова оргкомітету.
Оксана БУДНА – голова Монастириської районної організації ВУТЛ. Заступник голови оргкомітету.
Ігор ДУДА – редактор газети „Дзвони Лемківщини”, голова Контрольної Комісії СФУЛО,
заслужений працівник культури України, доцент. Заступник голови оргкомітету.
Віра ДУДАР – начальник відділу культури і туризму Монастириської районної державної
адміністрації. Заступник голови оргкомітету.
Степан КРИНИЦЬКИЙ – голова Івано-Франківської обласної організації ВУТЛ, відповідальний секретар СФУЛО, кандидат медичних наук, доцент. Заступник голови оргкомітету.
Степан МАЙКОВИЧ – голова Львівської обласної організації ВУТЛ, член Президії СФУЛО, заслужений будівельник України. Заступник голови оргкомітету.
Члени оргкомітету:
Марія БАБІЧУК – голова Чортківської районної організації ВУТЛ, член Колегії ВУТЛ.
Василь БАРАН – директор Монастириського районного Палацу культури, заслужений
працівник культури України.
Анатолій ВЕНГРИНОВИЧ – член правління Тернопільської міської організації ВУТЛ.
Юрій ВЕНГРИНОВИЧ – член правління Тернопільської обласної організації ВУТЛ.
Лариса ГОЙНЯК – голова Контрольної Комісії ВУТЛ (Тернопіль).
Михайло ГРОМОСЯК - член правління Монастириської районної організації ВУТЛ.
Стефанія ГУРЕЙ - член правління Монастириської районної організації ВУТЛ.
Любов МАЛЯРСЬКА – начальник відділу в справах сім’ї та молоді Монастириської районної державної адміністрації.
Галина ОКОЛІТА - член правління Тернопільської міської організації ВУТЛ.
Володимир ПЕРЦАК - голова Козівської районної організації ВУТЛ.
Лідія ПЛАХТІЙ – член Колегії ВУТЛ (Львів).
Василь ПРОКОП’ЯК - голова Тернопільської міської організації ВУТЛ, член Колегії ВУТЛ.
Любов РАФАЛЮК - член правління Монастириської районної організації ВУТЛ.
Марія СОБАШКО - член правління Монастириської районної організації ВУТЛ.
Володимир СУШКО – директор Тернопільського обласного методичного центру народної творчості.
Роман ТЕЛЕП - член правління Тернопільської міської організації ВУТЛ.
Парасковія ТРАЧ - член правління Тернопільської міської організації ВУТЛ.
РЕЖИСЕРСЬКО-ПОСТАНОВОЧНА
ГРУПА (скор. РПГ)
Олег ГАФТКОВИЧ – начальник Збаразького районного відділу культури, заслужений працівник культури України. Головний режисер РПГ.
Михайло ФРАНКІВ – заступник начальника управління культури Тернопільської ТОДА, заслужений діяч мистецтв України. Асистент головного режисера.
Надія ВОРОНЧІЙ – заступник директора Тернопільського професійно-технічного училища № 11. Режисер.
Віра ДУДАР - начальник відділу культури і туризму Монастириської районної державної адміністрації. Режисер.
Ганна КОВАЛИШИН - керівник народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Лемковина» с.Підзамочок Бучацького р-ну. Режисер.
Члени РПГ:
Дарія АНТОНЮК - член правління Тернопільської міської організації ВУТЛ.
Світлана ГАЧЕВСЬКА – заступник директора Тернопільського обласного методичного центру народної творчості.
Галина КОСТЯК - член правління Тернопільської міської організації ВУТЛ.
Марія КУНЦЬО – методист Монастириського районного Палацу культури.
Людмила ПІТИК – провідний методист Тернопільського обласного методичного центру
народної творчості.
Наталія ПРОКОП’ЯК - член правління Тернопільської міської організації ВУТЛ.
Ольга ТРІЛЬ – куратор Тернопільської міської молодіжної організації „Молода Лемківщина”.
ГОСПОДАР І ГОСПОДИНЯ ФЕСТИВАЛЮІгор ДУДА (Тернопіль) і Віра ДУДАР (Монастириська)
СТАРОСТА ФЕСТИВАЛЮМихайло ТИХАНСЬКИЙ (Монастириська)
ВЕДУЧІ КОНЦЕРТУ
Велика сценаСтепан БУБЕРНАК (Чортків).
Ігор ДУДА (Тернопіль).
Марта ІЛЬЄНКО (Борислав).
Ганна КОВАЛИШИН (Бучач).
Любов МАЛЯРСЬКА (Монастириська).
Богдан ПАСТУХ (Львів).
Віталій ПОЛІЩУК (Монастириська).
Мала сценаТамара ГАТАЛА (Монастириська)
Ліля ШУШЕРЕБА (Монастириська)
АВТОРИ СЦЕНАРІЮНадія ВОРОНЧІЙ (Тернопіль)
Віра ДУДАР (Монастириська)
Василь КАРМАЗИН (Тернопіль)
Ганна КОВАЛИШИН (Бучач)
НА ФЕСТИВАЛІ МОЖНА:- оглянути експозицію Монастириського обласного музею лемківської культури і побуту;
- оглянути виставку творів художників-аматорів і виробів народних майстрів Тернопільщини;
- взяти участь у спортивних і тематичних конкурсах, книжковій лотереї;
- придбати програму Фестивалю, газету „Дзвони Лемківщини” (Тернопіль),
- „Лемківський Календар” (Львів), тематичну літературу з історії та культури лемків, зокрема „Лемківський словник. 26 000 слів (2011);
- пам’ятні сувеніри і значки.
ЗАУВАГИ ВІД ОРГКОМІТЕТУ:1. У концертній програмі можливі зміни репертуару і заміни виконавців.
2. Проведення тематичних конкурсів і спортивних ігор залежить від зголошення учасників.
ОРГАНІЗАТОРИМіністерство культури України
Державна Служба з питань інвалідів і ветеранів війни
Всеукраїнське товариство „Лемківщина”
Тернопільська обласна державна адміністрація
Тернопільська обласна рада
Департамент культури, релігії та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації
Тернопільський обласний методичний центр народної творчості
Тернопільська обласна організація ВУТЛ
Монастириська районна державна адміністрація
Монастириська районна рада
Монастириська міська рада
Відділ культури і туризму Монастириської державної адміністрації
Монастириська районна організація ВУТЛ
П Р О Г Р А М А
Упорядник, текст, макет, фото - Ігор ДУДА
Емблема Фестивалю - Володимир РОПЕЦЬКИЙ
Дизайн, верстка - Наталя ШАБАЛА
Відповідальний за випуск - Олександр ВЕНГРИНОВИЧ
Друк - ФОП Шабала Ю.Є.,
м. Тернопіль, вул. Грушевського, 23, тел. (0352) 524688
Інформаційне забезпечення - www.lemky.comЕксклюзивно для Лемківського Порталу України lemky.com інформація надана ВУТ "Лемківщина"
При відтворенні матеріалів на інтернет-сайтах
користувачі зобов'язані вказувати гіперпосилання
на сайт
Лемківський Портал України lemky.com