Медичні та расові дослідження:Команча (Лемківщина) 1942 р.


Під час німецької окупації, в 1942 р., в селі Команча на Лемківщині (тепер Сяноцький повіт, Польща) проводились медичні та расові дослідження. Їх мета, цілі та перебіг на сьогодні невідомі, тому ми, наукові співробітники Ягеллонського Університету в Кракові, намагаємось їх розкрити.

В 2007 році наш Університет отримав із США, після 60-ти років, документацію цих досліджень, що проводились Iнститутом нiмецької дiяльностi на Сходi (Institut für Deutsche Ostarbeit), тобто німецькою науковою установою, що була заснована на базі закритого Ягєллонського університету. У комплект отриманих нами документів входили, між іншими, особові медичні анкети окремих мешканців Команчи; частина яких вже на руках у людей, яких вони стосувались (або їхніх родичів) оскільки нам вдалось їх віднайти і поспілкуватись.

Проте архівні дані далеко не повні, лише контакт з колишніми мешканцями села або їхніми нащадками може наблизити нас до оволодіння повною інформацією про німецьку діяльність на Лемківщині.

Переселення 1946-1947 р. обезлюднили Команчу і розкинули мешканців села майже по цілому світі. Тому звертаємось з великим проханням до всіх, хто може нам допомогти, звертатись за електронною адресою gdemel@wp.pl.

Сподіваємось, що завдяки Вам вдасться нам зв'язатися з людьми, які допоможуть нам більше дізнатись про воєнну історію Команчи.


Патриція Тжещинська
(Patrycja Trzeszczyńska, www.etnologia.uj.edu.pl)
Ґжеґож Демель
(Grzegorz Demel)
Ягеллонський Університет в Кракові (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

Нет комментариев.