Край тисячі озер і дует «Червоне та Чорне»


Край тисячі озер і дует «Червоне та Чорне»Творчо-концертні дороги вперше привели дует «Червоне та Чорне» в Край тисячі озер, у Вармінсько-Мазурське воєводство, у північно-західній Польщі.

Коротка історична довідка.

Після Потсдамської конференції, по закінченню Другої світової війни Східна Пруссія була розділена на дві частини, тепер відомі як Калінінградська область Росії і Вармінсько-Мазурське воєводство Польщі. Більшість етнічних німців були евакуйовані під час війни. Лише незначна меншість німців залишалася у Вармінсько-Мазурському воєводстві.
Вармія (пол. Warmia, (лат. Varmia) або Ерм(e)лянд (нім. Ermland) — область між Помор'єм і Мазурією на північному сході Польщі. Разом з Мазурією, вона утворює Вармінсько-Мазурське воєводство. На захід від Вармії розташована Помезанія, на півдні Холмська земля, Сасна і Мазурія (раніше звана Галіндія), на сході Земландський півострів, і на півночі Віслинська затока. Вармія була під владою різних держав і народів протягом всієї своєї історії: прусси, Тевтонський орден, Королівство Польське, і Королівство Пруссія. Історія регіону тісно пов'язане, що з архієпископом Вармія (колишнє герцогство Вармія).
Край пов'язаний з плем'ям пруссів, варміїв, які оселилися в північній частині району. Згідно з народної етимології, терен Вармії названо на честь легендарного прусського керманича Вармо, тоді як назва Ермлянд походить від імені його вдови Ерми.

Зазначу, що це не просто історична земля, це особлива частина Польщі. Цей район називають "Краєм Тисячі Озер", хоча це не зовсім відповідає дійсності, бо озер в цих місцях значно більше – ніхто не злічив точно, але, кажуть, близько 4 тисяч. Найбільше з них Снярдви (113, 8 км2), найглибше Ганьча (108,5 м), а найдовше Єзьорак (27 км.). Оточені з усіх боків пущею, мазурські водоймища заворожують неповторною чарівністю. Кожен поворот відкриває нову панораму, одну кращу іншої, а невеликі затоки служать чудовими місцями для купання і маринами для яхт.

Рівнини, високі післяльодовикові горби, стрімкі обриви, поля, усіяні величезними, доісторичними валунами, сріблясті річки, канали і струмки – ось пейзаж Великих Мазурських озер.

Ось тут , на півночі Польщі недалеко від Калінінградської області та Балтійського моря у Вармінсько-Мазурському воєводстві розташувалось старовинне польське містечко Кенштин.

Греко-католицька церква в Кентшині
Греко-католицька церква в Кентшині

У Кенштина, в якому мешкає більше 30 тисяч жителів, є своя багата давніми подіями історія. Про це свідчить архітектура міста та пам’ятки.
Тут була фортеця Тевтонського ордена Рустеберг (Рустенберг), яку в 1311 невдало облягав литовський князь Вітень. Близько 1329 на пагорбі над річкою Губер, хрестоносці звели дерев'яну заставу, замінену в 1360-1370 років кам'яним замком. Теперішню назву - Кентшин - місто отримало 7 травня 1946, на честь історика і польського діяча на Вармії і Мазурах - Войцеха Кентшіньского.

У місті збереглося безліч визначних пам'яток, пов'язаних з середньовічною історією регіону. У готичному замку розміщується бібліотека і музей, де демонструються постійні і тимчасові виставки. У замку проходять також численні концерти та заходи, які збагачують культурне життя міста.

Крім замку унікальними архітектурними цінностями Кентшина є: готична Колегіальна базиліка Св. Єжи, євангельська кірха Св. Яна, псевдоготичний костел Св. Катаржини, будівлю колишньої масонської ложі, еклектичне будівлю Ратуші, а також стайня 1877 року. Недалеко від Кентшин знаходиться безліч цікавих місцевостей, з туристичними визначними пам'ятками.

Це, зокрема, Герлож - «Вовче лігво», де в 1941-1944 роках розміщувалася головна ставка Гітлера; Свята Липка з костелом в стилі бароко і монастирем Єзуїтів; Решель з готичним замком єпископів, а також Вівчарня з Мазурським музеєм.

З декотрими з них і мав можливість ознайомитись дует «Червоне та Чорне».
Це готичний замок та «Вовче лігво».

До речі,«Вовче лігво», «Вольфшанце» (нім. Wolfsschanze) - головна ставка фюрера (нім. Führerhauptquartier - FHQ) і командний комплекс Верховного командування Збройними силами Німеччини в лісі Герліц (нім. Forst Görlitz) недалеко від Кентшина. Комплекс «Вольфшанце» використовувався з 21 червня 1941 по 20 листопада 1944. За цей час рейхсканцлер Німеччини Адольф Гітлер провів тут понад 800 днів. Саме звідси він керував нападом на Радянський Союз та бойовими діями на Східному фронті.

Біля бункеру Адольфа Гітлера №13 у Вовчому лігві
Біля бункеру Адольфа Гітлера №13 у Вовчому лігві

Валентині та Ярославу Теплим було приємно також ознайомитись з краєм, який став домівкою для десятків тисяч українців. Вармію-Мазури, а це територія Східної Пруссії, заселили українцями в результаті Акції «Вісла» 1947 року. Їх було більше 150 тисяч, їм не можна було розмовляти українською, зізнаватися про свою національність. І селили одну українську сім’ю на сто польських, щоб асимілювалися.

20 серпня 2010 року, до Дня Незалежності України , Кентшинський осередок Ольштинського відділу ОУП разом з Кенштинським культурним центром організували спільний концерт українських творчих колективів з Польщі та України у новому, щойно відкритому, амфітеатрі в Кентшині.

Афіша концерту в Кентшині
Афіша концерту в Кентшині

Це був концерт інтеграції, концерт , що ніс об'єднавчу ідею, якою, на жаль не скористалися очільники «помаранчевої революції», концерт, що надихав ще тісніше співпрацювати і українцям і полякам під відомим гаслом «Разом нас багато». Адже дійсно, якщо вважати разом поляків і українців, то в нас час це майже 84 мільйони чоловік в центрі Європи.

Офіційну частину відкрили бургомістр Кентшина Кшиштоф Гецьман (Krzysztof Hećman) та голова кентшинського осередку ОУП Збіґнєв Гомза.

А далі були виступи учасників концерту.

Виступ дуету Червоне та Чорне в амфітеатрі Кентшина
Виступ дуету "Червоне та Чорне" в амфітеатрі Кентшина

Кентшинський глядач побачив, почув і оцінив гарячими оплесками виступи представників України - ансамблю Миколи Гнатюка, солістів Тетяну Ярошик, Уляну Томчук, Петра Шугая з м. Луцька та етно-фолк дуету «Червоне та Чорне» у складі Валентини та Ярослава Теплих з м.Житомира. Далі молодіжними ритмами глядачів забавляв популярний гурт «Білий Берег» з м. Гурово Ілавецького (Польша).

Виступ гурту Миколи Гнатюка з Луцька
Виступ ансамблю Миколи Гнатюка з Луцька

На наступний день, 21 серпня, Ольштинський відділ і асунська ланка ОУП, Осередок української культури в Асунах та Гмінний осередок культури в Барцянах щиросердечно запросили до участі в ХІ Народних гуляннях в Осередку української культури в Асунах.

Афіша Народних гулянь в Асунах 2010
Афіша Народних гулянь в Асунах 2010 року

В мальовничому селі Асуни, на самому кордоні з Калінінградською областю Росії, проживає 26 українських і 1 змішана сім'ї, котрих сюди, як і до інших місцевостей північної та західної Польщі, в часі горезвісної Акції «Вісла» 1947 року, було насильно депортовано з Любачівщини, Ярославщини, Перемищини і Надсяння.

У програмі традиційних вже Народних гулянь були концерт, присвячений 19-річчю Незалежності України з участю виконавців з України, Вармії та Мазур. Завершенням були цілонічні танцювальні гуляння.

Урочистості відкрив голова Вармінсько-Мазурської координаційної ради ОУП Степан Мігус, котрий родом з Асун і де, по сьогодні, проживає його родина. У відкритті взяли участь також представники Вармінсько--Мазурського воєводства, Кентшинського бургомістрату, Барцянської ґміни та ін.

Концертну частину піснею «Роде наш красний», що зворушила численних глядачів, відкрила Валентина Тепла.

Ведуча імпрези Ярослава Хруник представила гостям та учасникам Народних гулянь етно-фолк дует «Червоне та Чорне» у складі Валентини та Ярослава Теплих, що приїхали з далекого поліського міста Житомира. Пісні у їх виконанні припали до душі багатьом глядачам і вразили своєю самобутністю, оригінальністю, професійністю, патріотизмом.

Виступ дуету Червоне та Чорне в Асунах
На асунській сцені - дует "Червоне та Чорне".

В супроводі ансамблю Миколи Гнатюка, у виконанні прекрасних виконавців Тетяни Ярошик, Уляни Томчук, Петра Шугая з м. Луцька звучали відомі та популярні українські пісні.

На асунській сцені свій репертуар представили і місцеві творчі колективи – барцянські «БасіБабки», «Молтайнянки» з Молтайнів, а також танцювальний молодіжний колектив з Ольштина «Корабель».

ЖІночий вокальний гурт з Малтайну
ЖІночий вокальний гурт «Молтайнянки» з Малтайну

Барцянські «БасіБабки»,
«БасіБабки» з Барцян

Танцювальний колектив з Ольштину
Танцювальний молодіжний колектив з Ольштину

Традиційно Народні гуляння завершилися танцювальною забавою аж до ранку.

Приємно було спостерігати як бережуть, як плекають українське в цьому північно-західному куточку Польщі.

Швидко та непомітно пройшли три дні візиту. Кожен отримав масу вражень та задоволення від побаченого та від приємного спілкування, отримав натхнення для творчої співпраці у майбутньому.

Фото на згадку після концерту в Асунах
Фото на згадку з організаторами Свята після концерту в Асунах

Дует «Червоне та Чорне» висловлює щиру подяку
Ольштинського відділу Об'єднання українців у Польщі
та його очільнику Степану Мігусу
і зичить всіх бажаних життєвих благ.

Нет комментариев.