Вшанування 75-тої річниці Голодомору


Вшанування 75-тої річниці ГолодоморуВ Україні відбулися наймасштабніші в історії урочистості, що стали кульмінацією тижня меморіальних заходів на відзнаку 75-тої річниці Голодомору 1932-33 років, коли від голоду в Україні загинули мільйони людей.

У меморіальних заходах, очолюваних президентом Ющенком, взяли участь представники понад сорока країн. Попри погану погоду й сніг з дощем у Києві, де зокрема відбулося освячення Меморіалу пам'яті жертв Голодоморів, зібралися сотні людей.

Цей пам’ятний комплекс, частину якого, "Свічку пам’яті", встигли збудували до урочистостей, розташовано неподалік Києво-Печерської Лаври.

Меморіальні акції відбулися в різних містах України.

Президент Ющенко, промовляючи біля Меморіалу пам'яті жертв Голодоморів, закликав Росію засудити злочини сталінізму і назвав брехнею, що Україна звинувачує якийсь народ в Голодоморі. Він заявив, що Голодомор був організований "імперським" комуністичним режимом тих часів.

Віктор Ющенко у своєму зверненні закликав також вшанувати пам’ять всіх народів, які постраждали від радянського тоталітаризму – росіян, білорусів, поляків, казахів, кримських татарів, молдаван, євреїв та інших народів.

'Голодомор - найбільша катастрофа в житті України'

Раніше під час Міжнародного форуму у Києві президент Ющенко закликав міжнародну спільноту «об'єднатися для спільного суду над тоталітарним комуністичним режимом» і засудити будь-які спроби реабілітувати й виправдати злочини Сталіна, аби не допустити повторення політики зневаги до людини».

На форумі, на якому були присутні президенти Грузії, Латвії, Литви та Польщі, а також представники Європарламенту та ЮНЕСКО, президент Ющенко назвав Голодомор однією з найбільших гуманітарних катастроф в історії людства і житті України.

Він сказав, що голод був «знаряддям упокорення українського народу» задля того, аби Україна не могла відновити свою державність.
Український президент також сказав, що комуністичний режим «десятиліттями намагався вбити й саму пам'ять про учасників цієї трагедії».

Президент США Джордж Буш у своєму зверненні з нагоди вшанування 75-тої річниці Голодомору, яке зачитали на форумі у Києві, назвав Голодомор злочином проти людства, зумисне скоєним сталінським режимом.

Президент Росії відмовився брати участь у меморіальних заходах на запрошення президента Ющенка. Росія наполягає, що від голоду загинули не лише українці і звинувачує Україну у використанні Голодомору у політичних цілях.

Незгасима свічка

На знак вшанування пам'яті жертв Голодомору у суботу розпочалася також Всеукраїнська акція «Засвіти свічку!». Із настанням темряви її учасники запалюють свічки та ставлять на їх підвіконня як символ скорботи й пам'яті про мільйони загиблих.

У Софійському соборі у Києві зранку відбулася панахида й молитва за померлими від голоду 1932-1933 років за участи представників різних регілійних конфесій. Під час молитви представники церкви запалили Незгасиму свічку, яка побувала майже в 30-ти країнах світу. Поминальні молитви відбулися в усіх церквах України.

Акції за межами України

Меморіальні заходи з нагоди вшанування жертв українського Голодомору відбулися й в інших країнах.

У Лондоні відбулися урочистості з нагоди вшанування річниці Голодомору, зокрема, відправа у Вестмінстерському Абатстві.

Днями у Франції, містечку Ольцхайм, поблизу Страсбургу встановили меморіальний знак у пам’ять жертв Голодомору. У Мюнхені, на площі перед Кафедральним собором Покрови Пресвятої Богородиці і святого Апостола Андрія Первозванного мали встановити першу в Німеччині пам'ятну дошку жертвам Голодомору.

Голодомор визнали актом геноциду 13 країн. Європейський парламент визнав Голодомор злочином проти українського народу та проти людяності.

Нет комментариев.