Безцінний дарунок професора Миколи Мушинки


23 травня 2016 року, у Львові знаний фольклорист й лемкознавець із Словаччини, академік, професор Микола МУШИНКА в урочистій обстановці передав львівському Національного музею ім. Андрея ШЕПТИЦЬКОГО зі своєї приватної колекції понад 50 картин видатного українського художника початку ХХ століття Олекси НОВАКІВСЬКОГО (1872-1935).
Серед присутніх на урочистому заході були представники як Всеукраїнського товариства “Лемківщина” , так і творчої інтелегенції міста Лева.

Безцінний дарунок професора Миколи Мушинки
Ол. Новаківський. Автопортрет,1909*р.
Картон,олія;37х26,5

Олекса НОВАКІВСЬКИЙ є одним з найвиразніших представників постімпресіонізму в Україні початку ХХ сторіччя. Він народився у 1872 році на Вінниччині, вчився в Одесі та Краківській Академії красних мистецтв. Згодом, за підтримки митрополита Андрея ШЕПТИЦЬКОГО, переїхав до Львова, де заснував власну мистецьку школу, звідки вийшли багато митців, які пізніше здобули визнання і світову славу. Помер НОВАКІВСЬКИЙ також у Львові, у 1935 році, залишивши по собі великий мистецький спадок.


Фольклорист й лемкознавець, академік, професор
Микола МУШИНКА(Словаччина) з дружиною Магдою.

21 квітня, у Празі професор Микола МУШИНКА офіційно передав дарчу грамоту на картини Олекси НОВАКІВСЬКОГО директорові Національного музею імені Андрія ШЕПТИЦЬКОГО Ігорю КОЖАНУ.


Ол. Новаківський. Гуцул з Космача,1928 р.
Картон,олія; 20х13,5

«Та колекція пройшла багато випробувань, але вона збереглася. Хто би не був директором, угода, яку ми підписуємо, складена так, що всі наступники, які будуть після мене, повинні її дотримуватися. І люди відкриють собі ще один штрих, ще один бік Олекси НОВАКІВСЬКОГО», - говорить Ігор КОЖАН.

Ідея про передачу картин українському музею була озвучена кілька років тому в розмові між Миколою МУШИНКОЮ та Ігорем КОЖАНОМ. Професор МУШИНКА каже, що як тільки придбав цю збірку, вже тоді думав, що її місце - в Україні.

Картини були представлені на вернісажі у Празі, тепер їх мають привезти до Львова, де вони стануть частиною постійної експозиції музею.


Ол. Новаківський. Портрет Сильвестра Голубовського, 1909* р.
Полотно, олія;72х73

Засновником і першим власником колекції, яка налічує 50 творів живопису і графіки, був близький друг Олекси Новаківського Іван ГОЛУБОВСЬКИЙ (1878 – 1957). Після його смерті збіркою опікувалась донька ГОЛУБОВСЬКОГО – Галина (1913 – 1973).


Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького
Ігор КОЖАН

«Ця колекція, яка була започаткована тут, в майстерні Олекси НОВАКІВСЬКОГО, через багато-багато років, подорожуючи по світу прийшла до своєї домівки, там, де вона постала. Твори, які створив Олекса НОВАКІВСЬКИЙ, колекція, яку сформував Іван Голубовський та передав по своїй смерті доньці Галині, і яку, волею долі, порятував професор МУШИНКА. Він її показував в світі, двічі у Львові, майже по всій Україні, в Канаді та Сполучених Штатах Америки, Польщі, Словаччині. Вона пройшла світом і сьогодні повернулася додому», – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор КОЖАН презентуючи колекцію.


Ол. Новаківський.Портрет Галини Голубовської.1929 - 1930 рр.*
Картон, олія, 97х57.

«Я НОВАКІВСЬКОГО вперше побачив у квартирі Галини ГОЛУБОВСЬКОЇ, доньки Івана ГОЛУБОВСЬКОГО. Усі стіни були обвішані картинами НОВАКІВСЬКОГО, а інших картин там не було. Лише НОВАКІВСЬКИЙ», - розказує Микола МУШИНКА.

Це був 1974 рік, у Чехословаччині тривала так звана «нормалізація», коли комуністична ідеологія намагалася розправитися з усіма незгідними з нею. Молодий університетський викладач МУШИНКА був покараним і працював пастухом в колгоспі.


Ол. Новаківський. Портрет Івана Голубовського,1909*р.
Картон,олія,57х67

Збірка картин НОВАКІВСЬКОГО належала Іванові ГОЛУБОВСЬКОМУ, другові та меценатові художника. Після Другої світової війни він з родиною поселився у Чехословаччині. Галина ГОЛУБОВСЬКА отримала колекцію у спадок після смерті батька. У 1973 році вона скоїла самогубство і весь її маєток став власністю держави. Заповіт, який вона попередньо написала, визнали недійсним.


Ол. Новаківський. Портрет Ядвіґи Голубовської, 1910.
Картон,олія;26х35

«Але експерт Національної галереї, який, мабуть, був неписьменним, тоді сказав, що це картини якогось аматора. Так що я їх купив як аматорські картини невідомого художника за дуже низькими цінами на аукціоні. А поскільки я вже пів року ніде не працював, то мені дружина на це всю свою вчительську зарплату віддала. І я на цю зарплату купив ось ці картини. Ми були дуже раді, бо нам сказали, що якби їх ніхто не купив, то картини би завезли на збір сировини. Дали мені ще кілька інкрустованих шкатулок та друкарську машинку з українським шрифтом марки «Мерседес», – розповідає Микола МУШИНКА.


Ол. Новаківський. Серце Ісуса.Начерк до композиції.1930 р.(?).
Картон, олія;38х31Гості презентації творів Олекси НОВАКІВСЬКОГО
з колекції професора Миколи МУШИНКИ


Джерело інформації Zaxid.Net, Zbruc, Фотографії Старого Львова, власні матеріали

Нет комментариев.