Величний народ , величні й пісні…
Знову і знову через пісню, через слово народу України як нагадування - в його національній складовій є унікальна частинка, проблеми, болі, інтереси, котрої вже не один рік влада як якась баба-шептуха ніби зашіптує.
Так, саме проблеми своїх депортованих етнічних українців, виселених зі споконвічних праукраїнських історичних земель на території Польщі (Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Західна Бойківщина і Лемківщина) вона не помічає, хоч видає і укази, і постанови, до чергових річниць депортації чи ювілеїв визначних діячів, що народилися на цих територіях і є славою і гордістю України.
І знову парадокс. Всі свої урочистості, світові перемоги, навіть свій світловий день Україна починає і закінчує Гімном “Ще не вмерла Україна”, написаним Михайлом Вербицьким, котрий народився 4 березня 1815 року в священичій родині в Явірнику Руському (село на південний захід від Перемишля), розташоване на пограниччі Лемківщини і Надсяння у тодішньому Добромильському повіті за 58 км на північний захід від Добромиля, у долині потоку Явірник басейну Сяну, тепер це терени Польщі.
І ось тепер ніби непомітний привід для нагадування.
Чергова перемога громадянки України на престижному міжнародному конкурсі молодих виконавців популярної музики «Нова хвиля-2009» в латвійському місті Юрмала, де в концертному залі "Дзінтарс" вона здійснила справжній фурор.
Українка Джамала та індонезієць Санді Сандора розділили перше місце.
То хто ж вона така українка з незвичним ім΄ям для України ?
25-річна киянка (тепер, а так-з Алушти) Джамала (Сусанна Джамалатдінова) народилася в місті Ош, в Киргизії.
На жаль, не закінчила навчання в Національній музичній академії ім. П.І.Чайковського в Києві, на факультеті «оперний вокал» (маємо надію, що з таким широким діапазоном і унікальним голосом вона все-таки закінчить її).
2000 року - лауреат Гран-прі Міжнародного конкурсу «Голоси Майбутнього» у Росії, згодом,
2001 року - лауреат вокального конкурсу «Кримська весна», 3-я премія.
Того ж року талановита дівчина не опинилася поза увагою на донецькому фестивалі «Додж» - Джамала отримала спеціальну премію та диплом.
У 2004 та 2005 роках її помітили в Італії: Джамала стала лауреатом Міжнародного конкурсу 1 Concorso Europeo Amici della musica та почесно гостила на іншому Міжнародному фестивалі - Тricolore della canzone italiana.
Багато хто знає, що Джамала співала в мюзиклі Олени Коляденко «Па», в якому грали-танцювали Олена Шоптенко та Влад Яма, інші ж ролі виконували танцюристи шоу-балету Freedom.
Уперше на телебаченні вона яскраво засвітилася в телепроекті «Танцюю для тебе».
60 відсотків своєї доби слухає хорошу музику - починаючи з госпел, соул, джаз і закінчуючи класикою. Захоплюється йогою. Заповітна мрія - одержати премію Music Awards!
Як видно було з телетрансляції, що лише Джамалу два дні поспіль глядачі обсипали бурхливими оваціями, а багато зірок їй аплодували стоячи.
Отож, у досить незвичній манері вона виконала лемківську народну пісню "Ой, верше мій, верше", котра і принесла їй заслужену перемогу.
Фото О.Новосєлової
Особисто ми не знаємо, і навіть, не здогадуємося, що спонукало Сусанну та її продюсера Олену Коляденко (художній та креативний директор, хореограф і організатор балету Freedom) до вибору цього "народного хіта" лемківської пісенної спадщини, котрому в свій час дала широкі пісенні крила унікальна американська співачка українського походження Квітка (Кейсі) Цісик (Kvitka Cisyk) в своєму альбомі "Два кольори". Так само нас здивувало те, що, як заявила сама Джамала, цю пісню вона знає від своєї мами і співає з дитинства. Інтересно переплелися долі кримсько-татарського та лемківського народів…
Пісня "Ой, верше мій, верше" у виконанні Джамали
А це- наша улюблена версія
пісні "Ой, верше мій, верше" у виконанні популярної лемківської співачки Валентини Теплої
(оригінальна версія в сучасній обробці, мелодія та текст автентичні)