Дощами плачуть небеса
Дощ любить лемків. Особливо в останні роки проведення Лемківської ватри в містечку Монастириськ Тернопільської області. Чи це небеса плачуть в урочищі Бичова над лемківською долею чи то душі лемків, але дощ, незважаючи навіть на перенесення через дощову погоду дати проведення ватри з червня на серпень, все-таки і цього року, в перший день проведення ватри, панував над ватряним полем. Але він не налякав звиклих до життєвих катаклізмів лемків і урочище було вщент заповнене автівками, автобусами, наметами, торгівельними ятками і ,відповідно, учасниками і глядачами, котрих рік від року на фестивалі більшає.
Як завжди був хід-парад містом, офіційне урочисте відкриття, запалення і гасіння Ватри, підняття державного прапора, офіційні промови офіційних представників і гостей фестивалю.
Цього року відбулося посвячення Пам’ятного Хреста на ватряному полі в пам’ять сумної дати в історії лемків – 60-річчя Акції «Вісла» (1947 р.).
Концертна програма була різноманітною та насиченою. Більше 60-ти художніх колективів та окремих виконавців побачили глядачі на протязі двох днів на фестивальній сцені.
Лемківська пісня лунала у виконанні народних хорових капел «Яворина»(м. Монастириськ), «Радоцина» (м. Пустомити), «Бескид» (м. Івано-Франківськ), родинного вокально-інструментального ансамблю «Лемківські іскорки»(м. Долина), фольклорного гурту «Сусідка»(м. Бережани) і ще багатьох інших інтересних колективів та окремих виконавців.
Як завжди, на висоті був титульний мистецький колектив лемків України - народний ансамбль пісні та танцю «Лемковина» під орудою Марії Мельник зі Львова.
Свій перший альбом лемківських пісень презентувала молода співачка зі Львова Софія Федина. Окрасою фестивалю став виступ лемківської співачки, котра зараз вже проживає в США, лауреата Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів Анни Чеберенчик (Анички).
Приємно відмітити, що поряд з аматорами лемківської пісні глядачі мали можливість чути і бачити маститих професіоналів. Це народний артист України Богдан Сташків (м. Івано-Франківськ), заслужений артист України Богдан Іваноньків та вокальне тріо «Солов’ї Галичини» (м. Тернопіль), кобзарська родина заслужених артистів України Яницьких (м. Київ) та ін.
Як завжди, вразив високопатріотичний виступ улюбленців глядачів - хедлайнерів двох фестивальних днів – житомирського етно-фолк дуету «Червоне та Чорне» у складі лауреатів Міжнародних та Всеукраїнських фестивалів та конкурсів Валентини та Ярослава Теплих.
У ніч з суботи на неділю відбувалася традиційна лемківська забава. Цього року її супроводжували концертний колектив народного артиста України Богдана Сташківа (м. Івано-Франківськ) та Миколи Гарбери (м. Чортків Тернопільської області).
Варто відмітити прекрасну роботу по озвученню та освітленню фестивалю івано-франківської фірми «Захід-шоу».
Окрім концертної програми, на фестивалі можна було оглянути експозицію Монастириського обласного музею лемківської культури і побуту, переглянути виставку-продаж виробів народних умільців, придбати різноманітну тематичну літературу, пам’ятні значки і сувеніри, музичні CD та аудіо касети.
Високо оцінюючи роботу та ентузіазм організаторів фестивалю, хотілось би побажати ґрунтовної державної уваги та підтримки лемківського етносу в цілому, і, зокрема, фестивалю, та бізнесової ініціативи організаторам по облаштуванню фестивальної інфраструктури.
А загалом, два дні перебування на ІХ Всеукраїнському фестивалі лемківської культури «ДЗВОНИ ЛЕМКІВЩИНИ» були сповнені, незважаючи на несприятливу погоду першого дня, змістовного і приємного відпочинку, цікавих зустрічей та веселої забави. LoveHub
До вашої уваги пропонуємо переглянути фоторепортаж з ІХ Всеукраїнського фестивалю лемківської культури «ДЗВОНИ ЛЕМКІВЩИНИ»:
http://foto.lemky.com/showgallery.php?cat=545
Нет комментариев.