Закарпаття


Закарпаття *

Історико-етнографічний регіон у південно-західній частині України, який займає передгір’я та південні схили українських Карпат з прилеглою до них низиною в басейні річки Тиса. Охоплює Закарпатську область. Межує з чотирма країнами – Польщею, Угорщиною, Румунією, Словаччиною , а також з Львівською та Івано-Франківською областями.

Назва Закарпаття походить від місця розташування за головним Карпатським хребтом. Залежно від історичних часів назва змінювалася - Угорська Русь, Підкарпатська Русь, Карпатська Україна, Закарпатська Україна.

Слов’янська колонізація Закарпаття почалася близько ІІ ст. н.е.

У ІХ-Х ст. заселене племенами білих хорватів.
Кінець ІХ ст. на Закарпаття вторглися кочові племена мадярів;
у Х – ХІ ст. входить до складу Київської Русі.
993 року сюди здійснив похід Володимир Великий. Саме тоді за цими землями закріпилася назва „Русь”.
На поч. ХІ ст. підпадає під владу угорських феодалів,
у ХУІІ ст. захоплена Австрією ( з 1867 року Австро-Угорщина).
Упродовж ХІІ-ХУ ст. землі Закарпаття колонізували також німці, словаки.

З 1919 року Закарпаття - автономний край у складі Чехо-Словаччини (Підкарпатська Русь). У 1939 році проголошено створення незалежної Карпатської України із центром у місті Хуст. Президентом її був Августин Волошин.

У 1939 році Закарпаття окупували угорські війська, встановили жорстокий терористичний режим, який протримався до жовтня 1944 року. У червні 1945 року Закарпаття включено до складу УРСР, а в січні 1946 року утворено Закарпатську область з центром у місті Ужгороді.

Клімат, завдяки Карпатам, що охороняють з півночі, помірно-континентальний, сприятливий для розвитку виноградарства, садівництва. Найбільшим багатством є ліси, мінеральні джерела.

Місцевість дуже мальовнича, переважно гориста. Карпатський хребет перетинається п’ятьма перевалами. Окрасою Закарпаття є озеро Синевір, розташоване на висоті понад 500 кілометрів над рівнем моря.

Найбільша річка – Тиса, притоками якої є ріки Уж, Латориця, Боржава, Теребля, Тетерев.

Закарпаття – край туризму та курортів. Старовинними пам’ятками культури є замки (Ужгородський, Мукачівський, Хустський та ін.).

Відомі міста – Ужгород, Мукачеве, Свалява, Рахів, Перечин, Берегово, Виноградів, Хуст, Чоп.

На Закарпатті жили і творили відомі діячі культури і науки - М. Лучкай, О. Духнович, вихідцем із Закарпаття був перший ректор Петербурзького університету М. Балуг’янський.


Закарпаття *, закарпатець, закарпатці, закарпатський, по-закарпатськи.

Нет комментариев.