У «Фундації дослідження Лемківщини» - ювілей


20 квітня 2012 року, в актовому залі Львівської академії мистецтв, «ФУНДАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛЕМКІВЩИНИ» у Львові відсвяткувала своє 20-ліття. Ця урочистість зібрала членів фундації, голів районних осередків Всеукраїнського товариства «ЛЕМКІВЩИНА», гостей зі Львова, Тернополя та ін.

У «Фундації дослідження Лемківщини» - ювілей

У «Фундації дослідження Лемківщини» - ювілей

Камерно, у родинному колі, лемки ще раз перегорнули сторінки історії своєї організації. На початку з привітальним словом виступив голова «ФУНДАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛЕМКІВЩИНИ» у Львові Петро ГАНДЯК. Хвилиною мовчання вшанували тих, хто відійшов у вічність - Дмитра СОЛИНКА – одного із засновників Фундації, Анатолія ПЕТРИШАКА – голову церковного комітету, Олену СУРМЯК – людину, яка в основному займалась перекладом книжки «Низький Бескид, від Команча до Бортного». А далі – виступи чотирьох голів фундації – Івана КРАСОВСЬКОГО, Ярослава ШВЯГЛИ, Івана ЧЕЛАКА і Петра ГАНДЯКА. Їхні виступи часто перепліталися, адже у всі роки фундація займалася і церковними справами, і науковими конференціями, і виданням нових цікавих книжок з проблем лемкознавства, і книжковими презентаціями.

У «Фундації дослідження Лемківщини» - ювілей

«ФУНДАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛЕМКІВЩИНИ» фактично стала однією з основних організацій, яка спричинилася до будівництва лемківської церкви св.св. Володимира і Ольги у Шевченківському гаю у Львові. Сьогодні церква – важливий осередок громадського єднання лемків. Тут відбуваються кермеші, святочні богослужіння, інші заходи.

Інший напрям діяльності - лемкознавчі конференції, які проходять у Львові і до яких залучаються науковці з інших міст.

Але найголовніше – це видання книжок. «ФУНДАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛЕМКІВЩИНИ» започаткувала серію «Бібліотека Лемківщини», у якій вийшло друком понад 50 книжок різної тематики – наукові, популярні, літературні твори, мистецтвознавча література, мемуари та ін. Крім того щороку виходить друком «Лемківський календар» та дитячий додаток "Лемчатко", які користуються популярністю серед лемків України та зарубіжжя.

В урочистому засіданні взяли участь і виступили також депутат Львівської обласної ради Андрій ХАЛЯВКА, голова Львівської організації Національної спілки письменників України Ярослав КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ, колишній директор Шевченківського гаю Борис РИБАК, член колегії Всеукраїнського товариства «Лемківщина», головний редактор газети «Дзвони Лемківщини» Ігор ДУДА. На урочистостях лунало не тільки лемківське слово, але й пісня.

У «Фундації дослідження Лемківщини» - ювілей

Наприкінці цього засідання Ігор ДУДА та голова Львівської обласної організації Всеукраїнського товариства «ЛЕМКІВЩИНА» Степан МАЙКОВИЧ вручили активістам фундації почесні грамоти.

У «Фундації дослідження Лемківщини» - ювілей

Звичайно, що тут говорилося не тільки про успіхи й досягнення, які звичайно є, але й про ті проблеми, які необхідно розв’язувати в майбутньому. Отже є над чим працювати і далі, а тому є нові завдання і нові перспективи «ФУНДАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛЕМКІВЩИНИ» для діяльності. І одне із перспективних завдань – організувати дослідницьку роботу фундації, роботу над архівними матеріалами, тісна співпраця з історико-краєзнавчим музеєм у м. Винники, окремими діячами на лемківській ниві - з Романом ВАРХОЛОМ, Наталею КРИНИЧАНКОЮ, Мироном БЛОЩИЩАКОМ, використовувати і пропагувати їхні доробки, з молодими науковцями - з кандидатом наук Володимиром НАКОНЕЧНИМ ( м. Київ), луганчанином Дмитром БАЙКЕНИЧЕМ та іншими.

У «Фундації дослідження Лемківщини» - ювілей

Слід подумати про видання «Лемківського вісника» який би подавав аналіз щомісячної роботи лемківських організацій і плани на наступні періоди.

Продовжується робота над «Енциклопедичним словником Лемківщини» (тому до 1.08.2012 р. необхідно подати матеріали для включення їх в «Словник»).

«ФУНДАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛЕМКІВЩИНИ» у Львові продовжує свій твердий поступ у майбутнє ....

Фоторепортаж Віктора СОЛИНКА.
Спеціально для Національного Етнічного Порталу.