на початок

Мистецтво Лемківщини. Минуле і сучасність

В Тернопільському обласному художньому музеї , з ініціативи міського товариства „Лемківщина” відбулася виставка „Мистецтво Лемківщини. Минуле і сучасність”.

Виставка діяла протягом місяця. Вона мала на меті розповісти тернополянам , гостям міста про нашу маленьку батьківщину – Лемківщину, про людей , яких у рамках так званої добровільної репатріації в 1944-1946 роках було переселено на територію колишньої Радянської України, а в 1947 році під час акції “Вісла” решта українського населення було переселено на північно-західні землі Польщі. В експозиції були представлено відмінності в народній культурі лемків, які поділяються на три підгрупи: західну, середню та східну.

Відкрив виставку Ігор Дуда (лемко з Ганчови) – директор Художнього музею.

Мистецтво Лемківщини. Минуле  і сучасність
З подячним словом виступив Анатолій Венгринович (батьки - вихідці з Криниці) – заступник голови Тернопільської міської організації „Лемківщина”.

На виставці були широко представлені експонати Монастирського обласного музею лемківської культури і побуту, обласного художнього музею, музею „Лемківщина” (Тернопіль), роботи Никифора (графічні репродукції), В.Мадзеляна (гравюри), Д.Солинко (живопис), М. Федака (графіка), А. Сухорського (різьба), І. Мердака (скульптура), Б.Коваля (різьба), І.Омельченко-Криницької ( колекція ляльок у строях), одяг і ужиткові речі.

Мистецтво Лемківщини. Минуле  і сучасність
З захопленням присутні оглянули живопис художників-аматорів із Монастириська Михайла Тиханського та Павла Адам`яка.

Звучала лемківська пісня у виконанні заслуженого артиста України Богдана Іваноньківа, заслуженого працівника культури України Володимира Вернея, молодої співачки з Монастириська Людмили Курись. Поезію читали Міля Венгринович, Ольга Пасєка, Марія Войтович.

Мистецтво Лемківщини. Минуле  і сучасність
Хочу висловити велику подяку Михайлу Тиханському (одному із засновників Монастирського музею) за надання церковних книг, одягу, взуття і предметів побуту із власного зібрання, Руті Сардизі (с. Жовтневе Тернопільського району) за родинні вишиванки, які привезені із с.Злоцького (Західна Лемківщина) і вишиті власноруч, Уляні Лучці ( Підволочиськ) за картини- вишивки, Антоніні Колтуняк (Тернопіль) за власну колекцію робіт з бісеру, Надії Блащинській ( Тернопіль) за старі вишиванки та Андрію Гочу (с.Жовтневе) за різьбу.

Виставка нікого не залишила байдужим, адже у серці кожного глядача пломеніла велика любов до отчого краю, де серед лісів течуть потічки, що ніби чистими слізьми, омивають рідну землю.

Велике Боже заплат всім , хто прийшов на вернісаж.

Лариса Сорока
(з родини Гойняк, вихідців із Криниці) –
голова Тернопільської міської організації ВУТЛ.
 
2004-2013 © Lemky.com - не несе відповідальності за зміст інформації, що розміщується користувачами ресурсу.