Михал, Михайло, Михаїл Балудянський

Михал, Михайло, Михаїл БалудянськийТри форми одного імені однієї людини - і я думаю про нашого земляка русина-лемка, прізвище котрого згадуємо з гордістю. Народився майбутній професор, пізніше перший ректор Петебургського університету у Вишні Ольшаві в 1769 році, а помер в північній столиці Росії в 1847. Нас найбільше інтересують роки його перебування там, хоч треба пам'ятати і про те, що якби він в Угорщині скоріше всього не був професором, то його б не запросили до Росії.

Правда Олександра Духновича

Правда Олександра ДухновичаЛемки, бойки, гуцули…
Ці три поняття живуть сьогодні у свідомості майже кожного закарпатця, незалежно від того є він корінним жителем Краю, - від часу Білих бузьків, -
чи прихудчим Божим чоловіком, що пригобрів собі нову батьківщину, забувши про свою вутцюзнину.

Розкол серед русинських сепаратистів Закарпаття

Розкол серед русинських сепаратистів ЗакарпаттяСловаччина – Ситуація навколо русинського сепаратистського руху на Закарпатті прояснюється, а для заангажованих у ньому – ускладнюється. У середовищі дійшло до розколу на так званих «поміркованих» русинів з табору, яким керує заокеанський професор Павло Роберт Маґочій, та «радикалів», котрі підпорядковуються православному «батюшці» РПЦ в Ужгороді Димитрію Сидору і одержують подачки від своїх московських покровителів та спонсорів.

Русини в Україні: статус, проблеми та перспективи

Русини в Україні: статус, проблеми та перспективи Будь-яке суспільне явище потребує всебічного, наукового аналізу.
Особливо у висвітленні складних, суперечливих національних відносин. Їх дослідженням займаються історія, філософія, соціологія, політологія, психологія, лінгвістика й інші гуманітарні дисципліни. Застосовуючи прийняту в них термінологію, спробуємо окреслити стан і перспективи вивчення русинів.

Уроки Карпатської України

Уроки Карпатської України 70 років тому – у березні 1939-го – Закарпаття проголосило незалежну українську державу.

Закарпатські лемки – наука чи політика?

На початку листопада минулого року в Перечині проходила Міжнародна конференція, присвячена проблемам лемків. Історики, етнографи,краєзнавці з України,Польщі,Словаччини та Угорщини обговорювали різні питання історії, культури та менталітету цієї етнічної групи. Не обійшлося і без дискусій. Серед виступів, що викликали жваву дискусію був нижчепублікований виступ історика Дмитра Попа. У публікації збережено стиль автора.

Русини (як TERRA INCOGNITA) в III тисячолітті

Як відомо, Бог кожному народу дає свою місію в цьому світі. Один із самих древніх слов’янських народів центральної Європи — русини — зовсім не випадково збережені були Господом для дуже важливої місії в III тисячолітті. Тож, яку місію має виконати на початку III тисячоліття русинський народ і хто він — цей невідомий для багатьох (навіть «дипломованих» вчених) народ?