Перші на Першій іспанській Лемківській ватрі

!

В кінці травня   2018 р. в Іспанії пройшла перша «Лемківська ватра». 

Свято пройшло на гостинно наданій території навчального закладу - Української cуботньої школа "Дивосвіт"(підрозділ загальноосвітнього  навчального закладу І – ІІІ ступенів "Міжнародна українська школа" Міністерства освіти України) (директор - Наталія Бондаренко), яким користуються українці в столичному передмісті Алькорконі.


Ярослав і Валентина Теплі з талановитими українками Іспанії

Свято не викликало б такого інтересу, якби не почесні гості. А як почесних гостей на нього було запрошено і легендарний та всесвітньовідомий арт-дует заслужених артистів України Ярослава і Валентини Теплих з міста Житомира, домінантою творчості котрого є відродження, збереження і популяризація як на концертних майданчиках України і світу, так і на радіо, телебаченні та Інтернеті, пісенної спадщини унікальної етнографічної групи українського народу – лемків-русинів, частина котрої (близько півмільйона чоловік) в 1944-1946 роках була насильницьки переселена зі своїх споконвічних українських історико-етнічних земель в Польщі на територію України і розміщена по всіх її областях, з різною ступеню компактності.
 

Ми попросили учасників арт-дуету, котрий всі знають як «Червоне та Чорне», Заслужених артистів України, Ярослава та Валентину Теплих поділитися своїми враженнями від поїздки.


 Що сприяло вашій творчо-мистецькій поїздці в Іспанію?

Виступаючи  на різноманітних мистецьких імпрезах, ми маємо щастя зустрічатися та спілкуватися з людьми різних регіонів України і світу. А на лемківських ж святах маємо можливість зустрічатися не тільки зі своїми відданими шанувальниками і слухачами, а ще й з родичами, які є виселеними і нащадками жителів села Босько Сяноцького повіту Краківського воєводства. Минулого року на «Лемківській ватрі» в с. Нагірному Самбірського р-ну Львівської області до нас підійшла жіночка і запросила нас на Ватру, що відбудеться в травні наступного року в Іспанії. І дійсно, в квітні цього року ми були офіційно запрошені на таке свято. А в травні вже прийняли в ньому участь. Жіночкою, котра нас запросила на свято, виявилася унікальна лемкиня по походження і по духу, відома громадська діячка українського лемківського руху в Іспанії Марія Мирга.  


 Ви використовуєте, як узагальнену, назву свята - «Лемківська ватра». В нас на Поліссі такого немає. Чим все-таки є «Лемківська Ватра»  у вашому розумінні?

Ті історичні умови, коли історичні катаклізми розкидали лемків-русинів по цілому білому світу та відірвала їх від прабатьківських земель постала ідея проведення фестивалів з метою об’єднання лемківської спільноти, збереження, відродження і розвиток власної культури й традицій, а також їх поширення серед широкого загалу.Можна лише додати, що мода на Ватри вже давно поширилася на інші регіони та країни, тому з настанням літа на різноманітні Ватри можна потрапити і в Польщі, і в Словаччині і в Україні чи Канаді, але найсимволічнішою, все ж таки, залишається Лемківська Ватра у Польщі, в селі Ждині, а найбільшою є Лемківська ватра в містечку Монастириську Тернопільської області – «Дзвони Лемківщини».

Якщо згадати хронологію цих Свят культури, то можна розпочати з 1953 року, зі Свята культури русинів-українців у м.Свидник (Словаччина). Вже згадувана Лемківська Ватра у Польщі (с.Ждиня) відбувається з 1982 року. За океаном, Лемківська ватра відбувається, починаючи з 1985 р., у м. Дургайм (Канада), а з 2001 – у м.Елленвілль (США).

Найбільшим фестивалем лемківської культури в Україні, а тепер і в світі, є згадувані раніше «Дзвони Лемківщини», який був започаткований в 1999 році в с. Гутисько Бережанського районуТернопільської області, починаючи з 2001 року відбувається неподалік м.Монастириська, в урочищі Бичова, на Тернопільщині. Ми не один раз були хедлайнерами цього фестивалю, відкривали і закривали його.  

Лемківські фестивалі в свій час також відбувалися на Івано-Франківщині – «Кличе Зелена Неділя» (с.Рівня Рожнятівського р-ну Івано-Франківської області)(мали щастя бути не тільки виконавцями, а й одними з організаторів цього свята), на Закарпатті – Лемківська ватра в с. Кострино Великоберезнянського району чи с. Ворочово Перечинського району, Полтавщині – «Барви Лемківщини» у с. Лютенські Будища Зіньківського району, Луганщині – відновлені «Лемківські ватри» у Новоайдарі та в селі Званівка Бахмутського району. 

Фестивалі лемківської культури у Львівській області традиційно відбуваються у селах Нагірне, Бориславі та Городку Львівської області. Лемківська ватра «До тебе лину, моя рідна земля» у Нагірному, що на Самбірщині, щорічно проводиться з 2004 року зі статусом обласного фестивалю лемківської культури.

Через те, що найбільша кількість лемків у Львівській області проживає у Пустомитівському районі, а також у зв’язку з його розташування неподалік обласного центру, було вирішено у с.Зимна Вода, що біля Львова, провести й надалі проводити обласний фестиваль під назвою «Гомін Лемківщини». 

На Поліссі щось схоже по збереженню культури етнографічної групи поліщуків проводиться в с. Немиринці Ружинського р-ну. Це  фольклорно-етнографічне свято «Купальські роси». 


Я так розумію, що Лемківська Ватра це такий собі культурний бренд, символ, феноменявище, різновид фестивального заходу у лемків-русинів, котрий символізує сентиментальне повернення лемків як не на свої рідні землі, так в рідне дружнє ностальгічне середовище. 

Так, на «Лемківські ватри», на ці сходини лемків, їдуть краяни з різних кінців світу, щоб з головою пірнути в рідну культуру, відвідати могили своїх рідних, а також, щоб поспілкуватися, перезнайомитися й насолодитися лемківськими піснями і танцями. Часто лемки привозять з собою дітей – щоб своїми очима побачили красу  мистецтва своїх предків, пройнялися свободолюбивим «духом гір». Для нашої родини  та інших родин «Лемківська ватра» – це один або три дні нових знайомств, спілкувань,  журливих спогадів та яскравих вражень на все життя. Навіть вночі, під зоряним небом, у наметовому таборі вирує життя – тут не вщухають лемківські пісні, розмови, сміх, обмін сувенірами та адресами. Переважна більшість учасників ночують у наметах, автобусах та автомашинах – тут же, на Ватряному полі.
 Є також виділені місця, своєрідне «Містечко майстрів», де можна придбати
вишивані сорочки, сукні та рушники, різні рукотвори, компакт-диски, книжки, ікони чи картини лемківської тематики. Також на фестивальному полі можна зустріти, поряд з безліччю менших наметів, і «ватряну хижу» (виставки, стенди, інформаційні щити, слайди, фільми…), де відбуваються зустрічі з відомими письменниками чи художниками, наукові дискусії, присвячені черговим роковинам Великої депортації лемків-русинів в 1944-1946 роках та внутрішньопольської Акції “Вісла” 1947 року.
 
 Повертаючись до цьогорічної «Лемківської ватри» в Іспанії. Невже там так багато лемків-русинів, що виникла потреба у проведенні такого Свята лемківської культури?
 

Мене так само це інтересувало, але натхненниця всіх лемківських імпрез в Мадриді, поетеса івчителька української мови та літератури суботньої школи «Дивосвіт» Марія Дмитрівна Мирга в розмові зазначила, що «Серед нас, трудових міґрантів, лемків є більше. Мало хто знає історію свого роду; лише чули, що діди були з Польщі. Тому треба пояснювати». Марія Мирга

Запорукою успіху цього свята стала настирлива ідея - мета лемкині Марії Мирги, а також співорганізаторів Ярослава Допілки та Любомири Нарозі,  разом з українськими творчими колективами, суботніми школами та окремими виконавцями з числа багатотисячної української громади в іспанській столиці. Це яскравий приклад дієвого гуртування громади навколо одної благородної мети і щемливого відношення до свого родинного коріння, до своєї етнічної самоідентичності.


 Як пройшло саме свято ? Які емоції воно викликало у присутніх ? 

До «Лемківської ватри» в Іспанії її організатори готувалися ґрунтовно. Навіть хотіли запалити справжнє лемківське вогнище - ватру. Та за правилами техніки безпеки в місці проведення, це було заборонено. Все ж таки  її урочисто традиційно виклали з дерева і гілок. У своєму виступі я зазначив, що «Ватра – це символ. Символ єднання. Не може одне поліно чи гілка гріти душу, а от коли наскладати гілочку до гілочки, поліно до полінця, то воно гріє тих, хто є навколо. Так само як і Ватра в Іспанії, де ми втішені, що бачимо гуртування серед розрізненості, як людської, так і конфесійної». 


Ватра складалася з двох частин: більш офіційної – реквієму-концерту – в актовому залі, та розважальної забави – просто під іспанським небом – виставки виробів народної творчості, з спільною дегустацією лемківських смаколиків і народними гуляннями разом лемківськими піснями. Зазначу, що разом з нами на Лемківську ватру в Іспанії була запрошена і наша колега зі Львова - талановита співачка, науковець, екс-голова Світової федерації українських лемківських об’єднань у 2012-2017 роках Софія Федина. Були офіційні вітання Святу лемківської культури в Іспанії від різних як державних, так і громадських, організацій Польщі та України. Як член Правління , передав вітання від Всеукраїнського товариства «Лемківщина» (ВУТЛ), а також від Тернопільської та Житомирської обласних організацій ВУТЛ. А від Житомирської обласної організації «Лемківщина» вручив організаторам – подарунки. Найбільшій в Європі української суботньої школи "Дивосвіт", яка є структурною ланкою однойменного культурно-освітнього центру в місті Алькоркон поблизу Мадрида, в особі її директора Наталі Бондаренко (до речі, як виявилося, моїй землячці) передав свою монографію - етнокультурологічне дослідження «Українська Атлантида»  


Наталія Бондаренко

Після офіційної, історично-меморіальної частини в актовому залі «Дивосвіту», дійство , ініційоване Марією Миргою, перенеслося  на літню сцену. 

  


        

Аматори народної творчості

Ось тут вже виявилося роздолля для виконавців як лемківської пісні, так і танцю. Численні місцеві колективи, як вокальні, так і інструментальні, а які хвацькі танці… І все це пристойного, майже професійного рівню. А на завершення Ватри - ще й гості з України.   


  
Заслужені артисти України Ярослав і Валентина Теплі

Софія Федина


Глядачі тепло сприйняли виступ як виконавиці лемківських пісень Софії Федини. так і нашого арт-дуету «Червоне та Чорне» в двох відділеннях, прем’єру нових пісень, зокрема як народних в сучасних ритмах, так і авторських, як то  на слова та музику Валентини Шевченко «Жінка на чужині». А запальний танцювальний пісенний блок від дуету Теплих, як кажуть, завжди на рівні і до вподоби. В перерві мали щастя познайомитися навіть з нашою шанувальницею, котра в Мадріді на заробітках, яка представилася «житомирянкою з Крошні». Ото ж, на святі байдужих не було – ні до танців, ні до пісень, тим паче, до лемківських смаколиків. Свято вдалося.
 
 

Захоплені глядачі

Я зустрічав твердження, що вас часто запрошують організатори на свої заходи і концерти, бо вважають вас своєрідними оберегами чи то талісманами їх майбутнього існування і процвітання? Чи є майбутнє в Лемківської ватри в Іспанії ? 

Стосовно талісманів і оберегів, то не знаю. Це дуже відповідально, на мою думку. Треба запитатися в організаторів, в тих, хто прийшов до такого висновку. Але це приємно, що наша творчість викликає небайдужі різносторонні емоції і висновки.  

Стосовно Ватри під іспанським небом, то тут усе було побудовано на ентузіазмі людей. Думаємо, що цей фестиваль був і буде об’єднавчим не лише для лемків-русинів, а й  для всіх українців; місцем для зустрічей, спілкування, дружби і творення. Це своєрідне етнонаціональне середовище зі своїм форматом, без вікових обмежень, є абсолютно унікальним.  Ми не знаємо, скільки в Іспанії лемків, котрі себе такими визнають тут, але надіємось, що поголос про Першу Лемківську ватру в Мадриді осягне всі провінції Іспанії і Друга згуртує вже набагато більшу кількість лемків, котрі себе такими самоідентифікують. І цей захід буде мати підтримку як в Іспанії, так і Міністерства культури, Міністерства закордонних справ України. 


 А я
к вам Мадрид?

На мою думку, Мадрид – це одне з найкрасивіших міст світу. Сонячне місто. Не зможу перелічити всі побачені зразки історичної архітектури всіх епох. Сподобалася міська мальовнича природа: доглянуті, а не обрізані, як в нас дерева, кущі, квітники в скверах, парках. Якщо нема можливості природно посадити, то розміщують їх в спеціальних мобільних бетонних  кубах-нішах, котрі встановлюються у потрібні місця.

Вразила чиста і зручна, не тільки з ескалаторами, а й з ліфтами, без протягів, друга по величині в Європі, після Парижу, мережа метро з 339 станціями і протяжністю 338 км. 

Вдячний всім, хто долучився до нашого ознайомлення і проживання в Мадриді, зокрема Марії Мирзі, Надії Карплюк-Залєсовій, Галині Коризмі, Василю Куцинді та Петру Варцабі.Василь Куцинда, Валентина Тепла та Петро Варцаба.


.Якi ваші думки після такого унікального заходу в закордонному українстві ?

Думки водночас і сумно-песимістичні, і обнадійливо - позитивні.

Як голова лемківської обласної організації в Україні, ще раз утверджуюсь в думці, що лемки-русини  в яких би країнах вони не жили, якби вони себе не ідентифікували: карпато-русинами, руснаками, рутенами, підкарпатськими русинами, лем-лемками, русинами-українцями, русинами-словаками, лемками-поляками, польськими українцями, українськими лемками та іншими, мають відкинути всі історичні, національні, релігійні і політичні чвари, розбрат, розладдя, міжусобиці і здійснити об’єднуючі спроби, знайти точки дотику, в тому, що ми колись були великим народом – Русинами. І для початку могли б об’єднатися в Конфедерацію чи Федерацію русинсько-лемківських організацій світу, щоб подальша асиміляція їх титульними державами не приводила до подальшого зникнення, як це сталося на території України, наприклад, з  полянами (киянами, русами), долинянами, ополянами, батюками, вересюками, підгірянами, пінчуками, литвинами, польовиками, черкасами, переяславцями, кирданами, севрюками, степовиками та інші етнолокальними групами. На нинішній час, як бачимо, більш-менш найкраще зберегли себе і свої особливості етнографічні групи горян Українських Карпат— бойки, гуцули, лемки. Інші, в своїй більшості, перестали існувати. Оце і навіває сумно-песимістичні настрої про майбутнє етнографічних груп. 

А обнадійливо-позитивне я бачу в тому, що навіть на далекому Піренейському півострові пробився паросток твердості і затятості лемківського духу, котрий зростили наші українці-мігранти в сонячному Мадриді, і, котрий, я вірю, виросте в консолідоване Древо порозуміння. І ми, заслужені артисти України Ярослав і Валентина Теплі, арт-дует «Червоне та Чорне», внесли свою скромну творчу лепту в цю велику і потрібну народну справу. Ми були одними з перших на Першій іспанській Лемківській ватрі.

Володимир СОБОЛЬ

Скорочена версія 

в обласній гаеті "Житомирщина»

http://zhytomyrschyna.zt.ua/index.php/2016-05-04-17-27-19/2016-05-04-19-00-38/1543-lemkiv-rusyniv-po-vsomu-svitu 

скачать dle 11.3

7

Williamdic
Williamdic 25 грудня 2018 03:10
How to make $10,000 Per day FAST: http://go.fireontherim.com/7777782736
metrogjlu
metrogjlu 28 грудня 2018 12:04
Добрый день! Оформим на частных лиц и сотрудников предприятий карты клиента метро в сеть торговых центров Metro Cash&Cаrry. купить-карту-метро.рф Официально по договору оформим на частных лиц и сотрудников фирм карты metro в сеть немецких торговых центров МETRO: карта metro с вашим фото (делается в самом магазине в вашем присутствии), с номером, кодом, со специальной магнитной полосой, названием предприятия, от которой вы будете нами зарегистрированы. Вы можете проводить с собой двух человек. Карточки метро оформляются: на граждан России и иностранных граждан. Оформление производится без предварительной оплаты, то есть вначале мы регистрируем вас, вы получаете пропуска в метро, потом оплачиваете. Оплата производится в течение 1-го рабочего дня после оформления, немецкие торговые центры МЕТРО Кэш энд Керри работают круглосуточно. Для оказания этой услуги мы находим юридические лица, у которых есть свободные места в этих немецких супермаркетах, и заключаем с ними соответствующие юридические договора, по которым юридические лица обязуются предоставить вам право пользоваться их местами в этих немецких супермаркетах. Оформление производятся во всех немецких торговых центрах МETRO CASH AND CARRY. Получив пропуска в метrо в одном из супермаркетов «METRO Cash & Carry» вы можете ею пользоваться в любых других магазинах этой сети торговых центров МЕТРО в России и за рубежом. ПОЖАЛУЙСТА, НЕ ОТВЕЧАЙТЕ НА ЭТО ПИСЬМО, ДЛЯ ЗАКАЗА КАРТ-КЛИЕНТА ИСПОЛЬЗУЙТЕ контакт-форму с сайта купить-карту-метро.рф ВАШ ЗАКАЗ БУДЕТ ПРИНЯТ И ОБРАБОТАН В ТЕЧЕНИЕ РАБОЧЕГО ДНЯ. ИСПОЛНЕНИЕ ЗАКАЗА 2-3 РАБОЧИХ ДНЯ. ПОЛУЧЕНИЕ В 50 ГОРОДАХ И РЕГИОНАХ РОССИИ: Adygea, Архангельск, Астрахань, Barnayl, Bryansk, Belgorod, Владимир, Volgograd, Voljskii, Vologda, Voronej, Voronejskaja oblast, Ekaterinburg, Ivanovo, Izhevsk, Irkutsk, Казань, Kaliningrad, Kalyga, Kemerovo, Киров, Kopeysk, Краснодар, Krasnojarsk, Kyrsk, Lipeck, Магнитогорск, Moskva, Московская область, Naberezhnye Chelny, Нижний Новгород, Nizhny Tagil, Новокузнецк, Novorossiisk, Новосибирск, Omsk, Orenburg, Орел, Пенза, Пермь, Pjatigorsk, Rostov-na-Dony, Рязань, Самара, Sankt-Peterbyrg, Saratov, Серпухов, Смоленск, Stavropol, Sterlitamak, Сургут, Tver, Togliatti, Tomsk, Tyla, Тюмень, Ульяновск, Yfa, Чебоксары, Челябинск, Ярославль, Севастополь, Симферополь.
Robertwag
Robertwag 13 лютого 2019 17:41
Suchen Sie sich ein Mädchen für die Nacht in Ihrer Stadt: https://tinyurl.com/appadultdating68100
Гість HaroldAbisy
Гість HaroldAbisy 8 березня 2019 10:40
Купить недорогие фитинги резьбовые. Вся продукция в нашем магазине выполнена из безопасных материалов. Мы предлагаем лучшие цены на весь ассортимент продукции. Подробности по ссылке...
Melvinhek
Melvinhek 17 березня 2019 22:55
kamagra oral jelly 100mg usa kamagra forum romania - kamagra oral jelly kaufen thailand kamagra 100mg tablets india price bof

оновити, якщо не видно коду