Непоправна втрата для лемків України


Непоправна втрата для лемків України


Сьогодні, 13 липня 2012 року, на 55-му році життя, раптово помер Юрій Павлович МАРКАНИЧ - один з провідних діячів лемківського руху в Україні.

Народився він 4 травня 1957 року у смт Брошнів-Осада Рожнятівського р-ну Івано-Франківської області

Свою трудову діяльність Юрій Павлович МАРКАНИЧ розпочав з 1974 року столяром Брошнівського лісокомбінату. З 1975 по 1987 роки – служба в лавах Збройних Сил, У 1986 році закінчив Київський державний інститут культури ім..О.І. Корнійчука. З 1987 року по 2000 роки – служба в органах внутрішніх справ України, старший офіцер. З 2000 року – пенсіонер органів внутрішніх справ.

З 2006 року проводив активну громадську діяльність на теренах Прикарпаття. На громадських засадах був головою регіонального міжрайонного лемківського товариства «Бескидське земляцтво», з березня 2008 року – член Колегії Всеукраїнського товариства «Лемківщина», з травня 2012 року – член Президії Світової Федерації українських лемківських об'єднань (СФУЛО). Депутат Брошнівської районної ради Івано-Франківської області. Зарекомендував себе активною, творчою особистістю, патріотом свого краю. З його ініціативи проводились численні резонансні громадські заходи як в Рожнятівському районі, в Івано-Франківській області, так і за межами України. Як приклад, створення у 2010 році першої на Прикарпатті «Бойківсько-лемківської світлиці-музею» в смт Брошнів-Осада.

Марканич Ю.П. - натхненник, засновник та організатор лемківських фольклорно-етнографічних фестивалів на Прикарпатті:

І-й фестиваль лемківської культури «Плаче і кличе Зелена неділя» (11 червня 2006 року, Хутір с.Копанки Калуського р-ну Івано-Франківської області);
ІІ-й фестиваль лемківської культури «Галицька лемківська ватра» (27 травня 2007 року,м.Галич Івано-Франківської області);
ІІІ-й фестиваль лемківсько-русинської культури «Культура Пограниччя» (17-18 серпня 2008 року, м.Балигород (повіт Ліско, Польща), в рамках співпраці);
ІV-й фестиваль лемківсько-русинської культури в рамках міжнародного фестивалю «Бескидські Ангели» (18-19 серпня 2009 року, м.Тісна (повіт Ліско, Польща));
V-й Прикарпатський фольклорно-етнографічний фестиваль лемківської культури «Кличе Зелена неділя» (12-13 червня 2011 року, с. Рівня Рожнятівського р-ну Івано-Франківської області);
VІ-й Прикарпатський фольклорно-етнографічний фестиваль лемківської культури «Кличе Зелена неділя» (3-4 червня 2012 року, с. Рівня Рожнятівського р-ну Івано-Франківської області). Під час його проведення було встановлено рекорд України в номінації «Масові заходи, розміри» - розпалення найбільшої Ватри в Україні, що підтверджує Диплом Національного проекту «Книга рекордів України» на ім'я Марканича Ю.П.

Марканич Ю.П. проводив постійну активну роботу по духовному відродженню на історико-етнічних землях Західної Бойківщини та Лемківщини, яку творив для збереження і передачі наступним поколінням батьківської віри, традицій і звичаїв. Завдяки йому була налагоджена тісна співпраця з державними та громадськими інституціями Республіки Польща як громадських організацій, так і державних органів Івано-Франківщини. Було підписано ряд міжрегіональним угод по співпраці. Як результат, проведено заходи по встановленню і освяченню 7 Пам'ятних Хрестів жертвам депортації в селах Бескидів - Криве–Присліп, Довжиця, Смерек, Луг, Ветлина, Струбовисько, Яворець, Завій та ін. (повіт Ліско, Польща), в котрих прийняли участь тисячі жителів Прикарпаття, як депортованих з цих сіл, так і їх нащадків. В 2012 році також було освячено туристичні шляхи по зниклих селах із встановленнях двомовних польсько-українських вказівників назв на таблицях, дорожних стендах вказівниках.

Марканич Ю.П. вніс значний внесок у виховання високоосвіченого, всебічно розвинутого молодого покоління, по збереженню та спадкоємності славних традицій, культурної та історичної спадщини, формування соціально значущих моральних цінностей, громадянськості й патріотизму. У 2010 році був одним з організаторів духовно-оздоровчого табору для студентської молоді в урочищі Підлюте Рожнятівський р-ну на Івано-Франківщині. Традиційно, в рамках співпраці, організовував духовно-молодіжний табір для молоді віком від 10-15 років в м. Мичковці (повіт Ліско, Польща).

Щорічно, у селах та містечках Прикарпаття, де компактно проживають етнічні українці (лемки, західні бойки), котрі були насильницьки виселені з українських історико-етнічних земель в Польщі на територію України в 1944-1946 рр. Марканич Ю.П. організовував і проводив заходи по відродженню культури, побуту, традицій та звичаїв переселенців (науково-практичні конференції, відкриті уроки у школах, Дні Пам'яті, свято «Запусти», майстер-класи з писанкарства «Великодня писанка» та ін..). Був ініціатором створення у м. Івано-Франківську міського товариства ВУТ «Лемківщина».

Марканич Ю.П. регулярно виступав на обласному телебаченні та радіо з питань збереження та відродження культури етнічних українців (лемків, західних бойків) Івано-Франківщини. З його ініціативи підготовлено і створено 5 хроніко-документальних фільмів («Вічний поклик серця», «Голосом тихого смутку», «Бескиди – наші серця» та інші). Підготовлено фільм і меморіальний буклет про народну співачку з Брошнева-Осади Ольгу Зубрицьку.

Плідно і толерантно співпрацював з релігійними інституціями області. Про що свідчать численні грамоти та подяки. Був організатором і натхненником у спорудженні Церкви депортованих імені святих Апостолів Кирила і Методія в м. Івано-Франківську, активним членом «Товариства рятування церкви Успення Матері Божої 1829 року» від руїни у м. Балигороді (Польща), де вже у 2011 році проведена перша Свята літургія.

Своєю натхненною працею Марканич Ю.П. вніс вагомий значний особистий внесок у розбудову України та Прикарпаття зокрема, розвитку його гуманітарного, соціально-культурного потенціалу, вихованні дітей, захисті державних і регіональних інтересів, зміцнення міжетнічних відносин, піднесенні міжнародного авторитету Івано-Франківської області, у благодійну, милосердну, громадську діяльність на благо Івано-Франківщини.

Наші співчуття дружині, дітям та родині.

Його життєвий шлях залишиться прикладом для багатьох, а світла пам'ять буде завжди в серцях тих, хто його знав, шанував і любив ....

Адміністрація " Національного Етнічного Порталу Lemky.com "
Житомирська обласна організація ВУТ " Лемківщина "
Валентина та Ярослав ТЕПЛІ (Дует " Червоне та Чорне ")