Фільм "Остання поїздка додому"


Інформація про принципи придбання диску з фільмом

Шановне Товариство! Увага!

Повна версія фільму «Остання поїздка додому» уперше була презентована в Києві 21 вересня 2010 року. (дивись відео нижче).

Друга публічна демонстрація фільму відбудеться 30 вересня в Києво-Могилянській Академії і в основному збере студентів цього закладу. Більше про це: http://j-school.kiev.ua/blog/msj-present-kryk-film_30092010/

Третє знайомство глядача з фільмом "Остання поїздка додому" відбудеться 2 жовтня у Львові, год. 16, вулиця Богомольця 6, Центр Історії Міста, додаткова презентація у Львові відбудеться у вівторок, 5 жовтня в Українському Католицькому Університеті, вул. Хуторівка 35А. Презетнація в Перемишлі запланована на середу 6 жовтня.

Докладніше про показ фільму в Перемишлі: ТОВАРИСТВО „УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ДІМ” запрошує на презентацію документального фільму Романа Крика “Остання поїздка додому”, про наслідки Операції “Вісла”. В презентації братиме участь режисер.Показ відбудеться у середу 06-10-2010 року в Національному музеї перемиської землі (вул. Берка Йоселевича, 1, Перемишль). Початок о год. 19:00.

Презентація в Горлицях відбудеться в четвер 7 жовтня, та у п'ятницю 8 жовтня.

Анонси презентації у Львові:

http://www.city-adm.lviv.ua/news/culture/9524-u-lvovi-pokazhut-dokumentalne-kino-pro-deportaciju-ukrajinciv-do-polshhi

http://www.zik.com.ua/ua/news/2010/09/30/247612

http://ukrslovo.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=1022:-lr-&catid=16:2009-05-27-16-22-08&Itemid=36

http://tarm1.livejournal.com/67688.html

http://lviv-online.com/ua/2010/09/pokaz-filmu-ostannya-pojizdka-dodomu/

http://www.russian.rfi.fr/ukraina/20100922-golodomor-i-operatsiya-visla-uroki-istorii-dlya-yanukovicha

http://twitter.com/mohylajschool

http://www.facebook.com/group.php?gid=52006024650&v=wall

http://eventr.com/stream/4c3f01447f8b9a2941220100

http://webkind.ru/text/3080796_m8730570p73524575_text_pesni_22092010-pamyat-pro-zhertv-operac-vsla-ta-nshih-depo.html

http://www.ostro.org/news/article-125706/

Отримати запрошення на презентацію можна в організаторів заходу за телефоном +38 050 334 74 19. E-mail: los@los.org.pl

Наступні презентації фільму відбудуться у 2010-2011 рр. у таких містах:
Горлиці
Вроцлав
(село) Гарш
Ольштин
Щецін
Мюнхен
Лондон
Варшава
Нью-Йорк
Торонто

Про час і місце презентацій буде повідомлено на цьому сайті. Також буде зазначено, яким чином можна отримати запрошення на перегляд.
Стрічка буде презентована на кінофестивалях в Україні, Польщі, Німеччині, США, Канаді тощо.
Фільм доступний трьома мовами: українською, польською та англійською.

Як придбати диск із фільмом?

Варіант 1. Сплатити за копію фільму, відправивши кошти на банківський рахунок:

Рахунок 46 1940 1076 5423 0927 0000 0000
Банк: Lukas Bank (Польща)
Призначення платежу (позначка): "film"
Одержувач: Roman Kryk
Відправляючи гроші з-поза Польщі треба додати:
SWIFT: LUBWPLPR
IBAN: PL46 1940 1076 5423 0927 0000 0000

Не забувайте ОБОВ’ЯЗКОВО подати зворотню адресу, на яку має бути надісланий поштою диск!!!

Варіант 2. Сплатити за копію фільму поштовим переказом (тільки на території Польщі):

Адреса: Harsz 58, 11-610 Pozezdrze
Одержувач: Fundacja Losy Niezapomniane
Призначення платежу (позначка): film

Варіант 2.Просто позвони на вказані номери, або написати на вказані адреси і домовитися в індивідуальному порядку.

Ціна 1 диску (у різних валютах разом з оплатою посилки):

Польща - 45 злотих або 15 американських доларів, 12 євро
Інші країни - 50 злотих або 16 американських доларів, 13 євро

У випадку прямої покупки DVD ціна буде нижчою на 10 злотих.

Про інші форми придбання фільму ми повідомимо Вам пізніше.

Тих, хто хоче підтримати наступні стрічки Романа Крика, поділитися своїми думками, запропонувати ідеї, просимо звертатися:

+38 050 334 74 19
los@los.org.pl
Fundacja Losy Niezapomniane, Harsz 58, 11-610 Pozezdrze

Підтримайте наші розслідування і роботу!
Зробіть свій внесок у розвиток українського документального кіно та збереження пам’яті про акцію «Вісла»!


* * *
1. Заголовок фільму: „Остання поїздка додому”

2. Зйомки: липень 2010 р. В Кобильниці Волоській, Варшаві, Чесанові, Старому та Новому Люблинці, Великих Очах, Князях, Млинах, Наролю, Венгожеві, Гіжицьку, Круклянках, Оковізьні та Позезджу.

3. Тривалість: 49 хвилин

4. Режисер: Роман Крик, оператор: Олександр Ярмоленко, монтаж: Юрій Панін

5. Героями фільму є троє мешканців Кобильниці Волоської, які в 1947 р. були насильно переселені на Мазури в рамках операції „Вісла”. Семену Крику було тоді 22 роки, Катерині Бутрим - 17, Катерині Гниді – 10 років. Трійня переселенців – нині літніх уже людей - орендує туристичний караван, щоб 63 роки опісля, в протилежному напрямку, здолати переселенський шлях і провідати рідне село. В Кобильниці Волоській нинішні жителі Мазурів розповідають про те, як була організована акція „Вісла” в їхньому селі, розповідають про своє довоєнне життя, про своїх предків. Вони там, на рідній землі, зустрічаються з греко-католицьким єпископом, який теж народився в Кобильниці Волоській і був хрещений в місцевій церкві, а потім, у віці 2 років, був депортований з більшістю інших мешканців цього населеного пункту. Всі вони відвідують з молитвою місцеву церкву, яка нині є також костелом.

У фільмі виступають інші депортовані в рамках акції „Вісла” (жителі Венгожева та околиць). Вони розмірковують про те, чи українці в Польщі, як національна меншина, мають шанс вижити, а також, чи акція „Вісла” завершилася успіхом, якщо виходити з того, що її основною метою була полонізація депортованих українців. ігрові автомати безкоштовно

Про це розповідає також Гжегож Мотика з Польської Академії Наук та історик з Перемишля, Михайло Козак. У фільмі виступає голова сільради Кобильниці Волоської, а також один з мешканців села, українець, який у 1947 р. випадково уникнув депортації. Маруся Хомин з Позезджа представляє у фільмі друге покоління українців народжених після акції „Вісла”, а Оксана Житка з Варшави – третє покоління.

Давидові Псалми співає диригент чоловічого хору „Журавлі” Ярослав Вуйцік.

Фільм завершується ствердженням: в 1947 р. в рамках акції „Вісла” переселено 147 тисяч українців, а під час проведеного у 2002 р. переписі населення українцями назвали себе 27 тисяч осіб – громадян Польщі.

Роман Крик


------------------------------------------------
Реакції на презентацію фільму "Остання поїздка додому" в Києві
------------------------------------------------

1. Борис Клименко, RFI, російська редакція (текст російською мовою)


http://www.russian.rfi.fr/ukraina/20100922...lya-yanukovicha

Голодомор и операция «Висла», уроки истории для Януковича

Печальные страницы украинской истории остаются на повестке дня политической жизни Украины. Тема Голодомора снова стала актуальна во время поездки президента Виктора Януковича в Нью-Йорк. Тем временем в Киеве презентован фильм «Последняя поездка домой», повествующий о судьбах украинцев, депортированных в Польше в рамках операции «Висла».

Перед отлетом президента Украины Виктора Януковича в Нью-Йорк на саммит ООН на его официальном сайте вновь появилась рубрика «Памяти жертв Голодомора». Она исчезла после его вступления в должность, а уже в апреле на заседании ПАСЕ Янукович заявил, что он против определения Голодомора как геноцида украинской нации, хотя ему прекрасно известно, что Верховная Рада Украины приняла закон, которым Голодомор 1932-33 годов прошлого века признается геноцидом. Теперь же, в преддверие визита в США, Виктору Януковичу пришлось специально писать письмо представляющему украинскую диаспору в США Комитету украинского конгресса Америки, в котором он утверждает, что не отрицает Голодомор. «Когда мне говорят, что я якобы отрицаю Голодомор - я инициирую рассекречивание архивных материалов, которые касаются периода Голодомора, и их передачу в Институт национальной памяти, где историкам можно будет объективно и с полным доступом их изучать", - написал Виктор Янукович. Однако ему тут же напомнили, что в Украине все касающиеся Голодомора материалы уже рассекречены. Бывший руководитель Архива СБУ Владимир Вятрович предложил президенту, если тот действительно хочет «дальнейшего раскрытия правды о Голодоморе-геноциде 1932-1933 годов», «обратится к своему российскому коллеге Президенту Дмитрию Медведеву, чтобы Россия провела аналогичную работу по полному рассекречиванию имеющихся у нее архивов по Голодомору в Украине».

Не менее сложной для Виктора Януковича может оказаться и ситуация, связанная с больной для украинско-польских отношений темой насильственного переселения в 1947 году 147 000 украинцев в северные воеводства из мест компактного проживания в южных воеводствах, так называемая операция «Висла».

С преступлениями советского руководства, совершенными против поляков на территории нынешней Украины, все более или менее ясно. На местах захоронений жертв тоталитарного режима установлены мемориалы, а руководители Польши в годовщины трагедии приезжают почтить память погибших. Вот и сейчас, 25 сентября, в Харьков прибудет новоизбранный президент Польши Бронислав Коморовский, поводом для визита которого является десятилетие со дня открытия Мемориала жертвам коммунистического тоталитарного режима. В апреле 1940 года более четырех тысяч польских офицеров, врачей, юристов и священнослужителей были расстреляны в подвалах Харьковского областного НКВД и похоронены в Лесопарке.

С ответными действиями польской стороны по исправлению ошибок прошлого все обстоит не так радужно. И вполне возможно, что украинские национально-демократические организации будут требовать поднятия больных вопросов украинско-польских отношений на запланированной на начало октября встрече в Ялте президентов Украины и Польши.

Во вторник 21 сентября в Киеве был презентован пятидесятиминутный фильм «Последняя поездка домой», созданный корреспондентом польского телевидения Романом Крыком, основавшим для его съемок фонд «Живые судьбы». Героями фильма стали жители села Кобыльница Волошская, насильственно переселенные в рамках операции «Висла». Трое пожилых людей, наняв домик на колесах, приезжают в родное село, из которого они молодыми людьми или детьми были вывезены в северные воеводства. Они и другие депортированные размышляют о том, есть ли у украинцев Польши шанс выжить как национальному меньшинству. Ведь операцию «Висла», направленную на полную полонизацию украинцев, могут назвать успешной: из ста сорока семи тысяч переселенцев во время переписи в 2002 году в Польше украинцами себя назвали лишь двадцать семь тысяч.
Несмотря на то, что польский парламент 3 августа 1990 года осудил насильственное переселение своих граждан украинской национальности, с тех пор ничего не было сделано для исправления последствий совершенных бывшим руководством злодеяний.

Предлогом для переселения украинцев была поддержка ими членов воинских формирований Украинской повстанческой армии и Организации украинских националистов. Хотя, как свидетельствуют переселенцы, за этим стояло желание тогдашнего руководства Польши создать мононациональное государство. Косвенным подтверждением этому может быть то, что при обмене населением между Польшей и Советским Союзом, когда в Польшу переселялись поляки и евреи, а в Украинскую ССР украинцы, прибывшие в Польшу евреи беспрепятственно, и чуть ли не транзитом, двигались дальше, в так называемую английскую Палестину, на месте которой должен был быть создан Израиль.

Роман Крык и его единомышленники понимают, что утраченного шестьдесят лет тому назад не вернуть. Однако они считают, что не исчезла необходимость в сборе свидетельств и сохранения памяти о судьбах жертв акции «Висла» и других депортаций. Поэтому ставят своей целью «выступать против насилия, чтобы потомки никогда не испытали» судьбы, подобной судьбам героев фильма «Последняя поездка домой».
Борис Клименко, RFI, 22.09.2010


--------------------------------------------------------
2. Радіо Свобода про фільм "Остання поїздка додому"

http://www.radiosvoboda.org/content/article/2165276.html

Пам’ять про жертв операції «Вісла» та інших депортацій

Київ – У Києві презентовано польсько-українську Благодійну фундацію «Живі Долі». Її завдання – збір свідчень і збереження пам’яті про жертв операції «Вісла» та інших депортацій з тим, щоб їхніх нащадків та інших людей ніколи не спіткала подібна доля. Замість традиційних промов та фуршетів на гостей чекала європейська прем’єра документального фільму «Остання поїздка додому», присвяченого жертвам операції «Вісла».

В одну ніч люди у шкірянках та військовій формі виселили населення кількох десятків сіл і товарними потягами вивезли за тисячі кілометрів від рідних осель, у чужі краї. Подібне пережили кримські татари наприкінці Другої світової війни, балтійські німці та українці на сході Польщі по війні, після утворення комуністичної Польщі.

Депортація сотень тисяч етнічних українців у колишні німецькі села увійшла в історію як операція «Вісла».

Стрічка «Остання поїздка додому» – це оповідь про мандрівку переселенців у рідні села і містечка, де тепер живуть поляки, де руйнуються православні храми, де колишні фруктові сади – смачний яскравий спогад із дитинства – перетворилися на хащі. Засновник фундації «Живі долі» і режисер фільму – польський журналіст українського походження Роман Крик – поставив за мету показати трагедію окремих родин та цілого українського населення Польщі.

«Українці у Польщі жили на своїй землі споконвіку. Українці у Польщі – не емігранти, а народ, який 1947 року позбавили життя на власній землі і змусили заселяти північні території Польщі. І що з українською Польщею буде далі? Чи асиміляційні процеси переможуть, чи може все-таки ці люди залишаться українцями? Я заснував Фундацію, яка займається збором свідчень серед людей, що їх польська комуністична влада виселила зі власних домівок», – говорить Роман Крик, який раніше протягом багатьох років був кореспондентом Радіо Свобода у Варшаві.

Із Україною у серці

Колишній політв’язень, громадський діяч Микола Горбаль зізнався, що під час перегляду фільму плакав, оскільки його родина – одна з жертв депортації, яка відбулася 1945 року.

«Тоді це називалось «добровільний обмін населенням». Поляків виселяли з України, а українців – із тієї частини, яка відходила під Польщу. Але ті українці, які не хотіли їхати зі своєї землі, у 47-му році з ними Польща зробила щось немислиме, зі своїми власними громадянами! Чи це злочинна акція? Поза сумнівом!»

Роман Крик розповів, що до роботи над стрічкою тим чи іншим чином долучилися поляки та українці, яких об’єднало бажання розповісти правду про долі переселенців. Нинішній Президент Польщі Броніслав Комаровський, коли ще був спікером нижньої палати парламенту, допоміг із архівними матеріалами. Відомі українські актори Богдан Ступка і Богдан Бенюк «подарували» фільмові свої голоси. А співак Святослав Вакарчук – кілька музичних композицій гурту «Океан Ельзи», тощо.

У подальших планах Фундації «Живі долі» – запис свідчень жертв депортацій повоєнного часу. За словами Романа Крика, ці літні люди, згадуючи своє минуле, пов’язують своє і своїх нащадків майбутнє з існуванням України.

Так Олена Пиж із маленького села на півночі Польщі, яка 7-річною пережила депортацію, а нині їй уже 70 років, каже, що сильно переймається долею українців та України. «Як буде Україна міцна, то і наш дух, українців у Польщі, буде гору брати», – зауважує вона. При цьому Олена Пиж висловила побоювання, що Україна знову може втратити самостійність і були залежною від Росії.
-------------------------------------------------------------

3. Інтернет-газета Главред про фільм "Остання поїздка додому"
http://vip.glavred.info/?/articles/2010/09/22/161224-3

--------------------------------------------------------------


Джерело інформації:http://www.wislafilm.com/

Нет комментариев.