«Велика Сіверщина»


Лінія Керзона

Громадський комітет «Велика Сіверщина»
м. Чернігів, вул. Воровського, 10 ( приміщення Чернігівського відділення всеукраїнського товариства ім. Т. Шевченко Просвіта)


Представники громадського комітету «Велика Сіверщина» зберуться для того, щоб обговорити шляхи збереження і розвитку чернігівського (сіверянського, східно-поліського) діалекту української мови, та відродження Чернігово-Сіверського краю в цілому.
Чернігівсько-Сіверський край – невід’ємна частина України, але водночас унікальна та своєрідна з етнографічної та історичної точки зору. Цей край був найбільш густозаселеним і в часи Київської Русі, коли тут існувало могутнє Чернігівське князівство, і за козацької доби, коли на наших землях розміщували гетьманські ставки – в Батурині та Глухові. Звідси, за легендою, походить билинні богатирі, зокрема Ілля Муромець, герої давньоруського епосу «Слово о полку Ігоревім», численні православні святі (св.кн. Михайло Всеволодович, св.кн. Кукша Чернігівський, св. Феодосій та ін.), козацькі старшинські роди, діячі культури. Навколо Чернігова, Новгорода-Сіверського, Любеча, Остра, Козельця, Стародуба, Глухова та інших міст формувались потужні, і далеко не периферійні, культурні центри. Майже кожне містечко чи село Чернігівщини може похвалитись своєю тисячолітньою історією.
В етнографічному плані населення нашого краю походить від слов’янського племені сіверян і є носієм унікальної культури, вираженої передовсім у східно-поліському діалекті, яким і досі розмовляє населення понад Десною . Риси даного діалекту («акання», дифтонги), за якими одразу можна визначити походження мовця, сягають своїм корінням балто-слов’янської мовної спільноти, що свідчить про понад тисячолітню автохтонність місцевого населення.
Однак, нажаль, в останні десятиліття, Чернігівщина зіткнулася з тяжкими проблемами. Передовсім це тотальна депопуляція краю (вимирання населення), тяжкий економічний стан, екологічні проблеми – нищення унікальної поліської природи, згасання місцевих говірок, побудова на території області відстійників для нелегалів з країн третього світу. Щоб привернути увагу до них насущних проблем нашого краю, і організовано наш громадський комітет. Відтепер зусилля краєзнавців, митців, підприємців, журналістів та всіх не байдужих будуть спрямовані на відродження Чернігово-Сіверського краю, народних традицій та поверненню нашій малій батьківщині провідного місця серед інших регіонів України.

Зустріч відбудеться 09 серпня, об 11.00 за адресою вул. Воровського, 10 ( приміщення Чернігівського відділення всеукраїнського товариства ім. Т. Шевченко Просвіта).

Участь в зустрічі беруть Олександр Бобко – журналіст, мандрівник (Київ), Олександр Алфьоров – історик, керівник союзу гетьманцців-державників (Київ), Олександр Ясенчук – журналіст, координатор громадського комітету, Антон Ракітін – краєзнавець (Москва).

Контакти:
Олександр ЯСЕНЧУК
8-098-739-72-59
e-mail: Yasenchuk@i.ua

Нет комментариев.