VI з’їзд Всеукраїнського товариства «Лемківщина»


VI з’їзд Всеукраїнського товариства «Лемківщина»

Хроніка Зібрань лемків України


1-ий Всеукраїнський конґрес лемків
відбувся у Тернополі (Палац культури „Текстильник") б червня 1992 р.
В його роботі взяли участь делегати і гості з Львівщини, Тернопільщини, Прикарпаття, Криму, Запоріжжя, Черкас, Миколаєва, краяни з Лемківщини, а також Франції та Америки. Конґрес відкрив голова оргкомітету і Тернопільського товариства „Лемківщина" Володимир Барна. Вітання зібранню надіслали Вячеслав Чорновол - співголова НРУ, Роман Лубківський - поет і народний депутат України, Стефан Сулик-Митрополит Філядельфійський. Виступали проф. Роман Гром'як - Представник Президента України в Тернопільській області, Павло Стефанівський - голова Бюро Громади лемків Польщі, Федір Гоч - керівник Музею лемківської культури в Зиндранові (Польща), Андрій Лешко - представник лемків Закарпаття.
На Співочому полі відбувся великий концерт з участю лемківських мистецьких колективів та окремих виконавців трьох областей Галичини.

2-ий Всеукраїнський конґрес лемків проходив в Івано-Франківську (Велика зала Обласної ради) 7-8 червня 1997 р.
Вступне слово виголосив проф. Іван Щерба - голова Львівського товариства „.Лемківщина". Зі звітною доповіддю виступив голова оргкомітету та Івано-Франківського товариства „Лемківщина" доц. Степан Криницький, із співдоповіддю - Олександр Венгринович, голова Тернопільського товариства.
Учасників Конгресу привітали єпископ Ченівецький і Коломийський Павло Василик, отець-доктор Дмитро Блажейовський з Риму, заситупник голови обласної державної адміністрації Василь Скрипничук, народні депутати України Роман Круцик і Тарас Процев'як, голова Київського товариства „Лемківщина" Стелла Миронченко, голови громадських товариств - Володимир Керниця і Володимир Середа („Надсяння"), Любомир Сікора („Бойківщина").
Наступного дня відбулося пісенне свято в Центрі естетичного виховання молоді. Виступали хорові колективи і капели „Лемковина зі Львова, „Бескид" з Івано-Франківська, „Лемківська студенка"з Калуша,„Яворина" з Монастириська.

3-й Всеукраїнський з'їзд лемків проводився у Львові (зал Обласної філармонії] протягом трьох днів - 9-11 листопада 2001 р.
Одночасно він був Установчим з'їздом лемків України.
9 листопада в Національному музеї відкрилася персональна виставка творів скульптора Володимира Ропецького. Наступного дня він, як голова оргкомітету і Львівського обласного товариства „Лемківщина" відкрив з'їзд. Зі звітною доповіддю виступив голова колегії Крайового і Тернопільського обласного товариств „Лемківщина" Олександр Венгринович. Із благословенням виступив Глава УГКЦ Блаженніший Любомир кардинал Гузар, із вітаннями -голова Об'єднання лемків Польщі Стефан Гладик, міськицй голова Львова Василь Куйбіда. Учасниками з'їзду були делегати і гості з Львівщини, Тернопільщини, Прикарпаття і Закарпаття, а також із Києва, Чернівців, Полтави, Рівного. Всього 132 делегати з 14 областей України.
Установчий з'їзд лемків ухвалив створити Всеукраїнське товариство „Лемківщина" (скор. ВУТЛ), прийняв Статут і затвердив Програму діяльності. Були обрані керівні органи ВУТЛ: голова-Олександр Венгринович (Тернопіль),заступники голови - Микола Горбаль (Київ), Володимир Ропецький (Львів) і Степан Криницький (Івано-Франківськ). До складу Колегії увійшли 13, у Раду - 40 осіб (керівники обласних і районних організацій та осередкв). Головою Контрольної комісії обрана Стелла Миронченко. З'їзд закінчився величавим Святом пісні, танцю і музики.

4-й з'їзд лемків України проходив 1-2 жовтня 2005 р. в Тернополі (облдрамтеатр ім. Т.Шевченка).
У сквері, де буде встановлено пам'ятник депортованим українцям, відбулася панахида з участю священиків УГКЦ та УПЦ КП. У світлиці товариства „Лемківщина" проводилася прес-конференція керівництва ВУТЛ із представниками ЗМІ. Учасникам з'їзду та лемківській громаді надіслав свої вітання Президент України Віктор Ющенко. Присутніх також привітали Петро Вовчук -перший заступник голови облдержадміністрації, проф. Ольга Бенч - заступник Міністра культури і туризму України, проф. Іван Щерба - голова СФУЛО. Зі звітною доповіддю виступив голова ВУТЛ Олександр Венгринович. Обрані керівні органи товариства: голова - Олександр Венгринович, заступниками голови - доц. Володимир Ропецький (Львів) і доц. Степан Криницький (Івано-Франківськ). Прийняті Резолюція і Звернення до Президента України.
Наступного дня в церквах Тернополя проводилася Служба Божа, а відтак-святковий концерт у залі театру. В ньому взяли участь професійні, аматорські колективи та окремі виконавці Тернопільщини, Львівщини і Прикарпаття.

5-й з'їзд лемків України проходив 10 -11 жовтня 2009 р. в Івано-Франківську (зал обласного Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації службовців). На ньому були присутні більше 150 делегатів і гостей з 18 областей України - від Закарпаття до Луганська. Разом із хоровою капелою„Бескид", учасники виконали урочисту лемківську пісню „Гори наші". Священики І. Дяків, А. Дуда-Квасняк, М.Бігун і М.Залеський відправили коротку молитву. Були зачитані вітання від Президента України, народних депутатів та української громади в Італії. Вітальні промови виголосили Володимир Олійник - начальник управління внутрішньої політики ОДА, і Степан Барна - голова Всеукраїнського молодіжного союзу „Наша Україна". Про діяльність Колегії за звітний період доповідав голова ВУТЛ Олександр Венгринович, про роботу Контрольної комісії - Лариса Сорока, про зміни і доповнення до Статуту - Володимир Ропецький. Відтак звітували голови обласних організацій: С.Криницький (Івано-Франківськ), В. Ропецький (Львів), В.Мулеса (Закарпаття), АЛимич (Рівне), М.Ясинчак (Луганськ), голова молодіжного об'єднання Л.Плахтій (Львів).
Делегати з'їзду одноголосно переобрали головою ВУТЛ Олександра Венгриновича, обрали Колегію в кількості 13 осіб і Контрольну комісію - 3 особи, схвалили Резолюцію з'їзду, Звернення до керівництва України, Заяву про політичне русинство на Закарпатті.
Наступного дня у церквах міста проводилося Богослужіння, потім у товаристві „Просвіта"- Круглий стіл і прес-конференція. В обласній філармонії відбувся величавий святковий концерт.

Шостий з'їзд лемків України



ПРОГРАМА З'ЇЗДУ:
8.11.2014 р.
11.00 год.
- реєстрація делегатів і гостей. Робоча нарада із питань організації з'їзду.
12.00 год. - урочисте відкриття з'їзду.
Обрання робочого керівництва: голови і секретаря; мандатної, лічильної і редакційної комісій.

Порядок денний:

1. Звіт Колегії ВУТЛ за звітний період. Доповідає голова ВУТЛ Олександр Венгринович.
2. Звіт Контрольної комісії. Доповідає голова КК Лариса Сорока.
3. Виступи делегатів.
4. Вибори керівних органів ВУТЛ: голови, членів Колегії і Контрольної комісії.
5. Прийняття Резолюції, Звернення.
6. Заключне слово голови ВУТЛ.
7. Урочисте закриття з'їзду.


8 листопада 2014 року у Львові, в актовій залі Львівського вищого професійного училища ресторанного сервісу та туризму, відбувся черговий, VI, з’їзд лемків України. Його делегатами стали 147 учасників - представників 11 первинних організацій і колективних членів Всеукраїнського товариства «Лемківщина» з Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Закарпатської, Волинської, Рівненської, Житомирської, Хмельницької, Вінницької, Кіровоградської і Луганської областей.


Традиційно з’їзд розпочався з урочистого виконання Державного гімну України та лемківського - «Гори наши». Під супровід лемківської пісні «Плине кача по Тисині», що стала реквіємом-прощанням за загиблими активістами Євромайдану (Небесної сотні), було вшановано загиблих під час Революції Гідності на Майдані і під АТО на сході України. З’їзд розпочав свою роботу після молитви й благословіння митрофорного протоієрея Анатолія Дуди-Квасняка , душпастиря для лемків в Україні та о-др. Романа Шафрана. Від імені з’їзду для вшанування пам’яті до пам’ятника Тарасу Шевченку, Степану Бандері і жертвам депортацій було покладено квіти.


До складу робочої Президії з’їзду увійшли як члени - голова Львівської обласної організації Степан Майкович (головуючий), голова Івано-Франківської організації Степан Криницький і голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович, а також було запрошено як почесну гостю - голову Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань Софію Федину. Згідно Статуту було обрано також членів лічильної, мандатної і редакційної комісій.


Згідно порядку денного з’їзду першим питанням став звіт Колегії ВУТЛ за звітний період. Доповідав голова ВУТЛ Олександр Венгринович.



Про свою діяльність прозвітувала також голова Контрольної комісії ВУТЛ Лариса Сорока.


Звіти були затверджені делегатами з’їзду як «задовільні» одноголосно.
Після заслуховування та обговорення звітів, учасники з’їзду приступили до обрання керівних органів Всеукраїнського товариства «Лемківщина» нової каденції, до 2018 року.










На посаду нового голови претендували дві кандидатури – голова Львівської обласної організації Степан Майкович та голова Закарпатської обласної організації Василь Мулеса. Згідно Статуту, діючий голова О.І.Венгринович, після двох каденцій перебування на посаді голови ВУТЛ, не міг претендувати на посаду. Делегати з'їзду в процесі гарячих дебатів демократичною більшістю голосів (94 проти 42, утрималося 2) між кандидатурами В.Мулеси та С.Майковича обрали новим головою ВУТЛ Василя Мулесу (Закарпаття).




Контрольну комісію у кількості 3 осіб знову довірили очолити Ларисі Сороці (Тернопіль).
Новий склад Колегії ВУТЛ був затверджений у кількості 15 осіб.




Затверджено відновлення роботи Ради ВУТЛ, до складу якої увійшли члени Колегії та керівники обласних і районних організацій товариства «Лемківщина», а також голова ЛОМГО «Молода Лемківщина» Назар Радь та директор Монастириського обласного музею лемківської культури і побуту Михайло Тиханський.


За підсумками роботи делегати з’їзду ухвалили підсумкові рішення, Резолюцію, Звернення делегатів та учасників до Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів України


В кулуарах з'їзду - зустріч з краянами


Проект

РЕЗОЛЮЦІЯ


Заслухавши та обговоривши звітну доповідь голови ВУТЛ Олександра Венгриновича, VI з'їзд лемків України констатує:
Всеукраїнське товариство „Лемківщина" гідно представляє інтереси лемків-українців, депортованих у 1944-46,1951 рр. з території Польщі, охоплює різні сфери їх політичного, громадського та культурно-просвітнього життя.

У Всеукраїнське товариство „Лемківщина" входять 18 обласних і міських організацій. У ряді областей створені районні організації та осередки. З допомогою товариства українська громадськість більше довідується про історію та самобутню культуру Лемківщини.

На високому рівні піднято відродження лемківської культури, мистецтва, традицій та звичаїв. Великої популярності набув Всеукраїнський фестиваль лемківської культури в Монастириську, підвищується його організація, зростає професійний рівень мистецьких колективів і окремих виконавців. Проводяться регіональні фестивалі в Тернопільській (Ягільниця), Львівській (Нагірне, Городок, Борислав), Івано-Франківській (Брошнів), Закарпатській, Полтавській областях. У лемківських традиціях проходять святкування Новорічно-Різдвяних свят: Лемківська Велия у Львові, Лемківський Йордан у Тернополі, Маланка в Івано-Франківську, Вертеп у Перечині (Закарпаття).

Працює Монастириський обласний музей лемківської культури і побуту - єдиний в Україні, а також музеї та музейні кімнати в Тернополі, Бережанах, Копичинцях, Гутиськах, Ягільниці, Летячому на Тернопільщині, в Бориславі на Львівщині, Музей вишивки о. Дмитра Блажейовського у Львові. На туристичній карті Львова з'явилися „Лемківські місця". У Львові та Музеї-садибі родини Антоничів у с. Бортятин на Львівщині щороку вшановують пам'ять лемківського поета Б.І.Антонича. Засоби масової інформації постійно розповідають про культуру і мистецтво Лемківщини. Студенти вузів та учні шкіл пишуть реферати і наукові дослідження, пов'язані з лемківською тематикою. Проведено мистецькі виставки художників-аматорів і майстрів народного мистецтва у Львові, Тернополі, Івано-Франківську.

«Фундація дослідження Лемківщини» продовжує видавати книги авторів-лемків і на лемківські теми. У 2011 р. виданий „Лемківський словник" Ігоря Дуди, а 2013 р. нарешті побачив світ фундаментальний „Енциклопедичний Словник Лемківщини" Івана Красовського. У Львові видається „Лемківський календар", у Тернополі - часопис „Дзвони Лемківщини",у Перечині - газета „Лемки Карпат".

Багато зроблено в ділянці політико-правового статусу наших краян. З ініціативи Товариства в ряді областей прийнято План заходів з нагоди 70-річчя депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини і Підляшшя. До цієї дати проводилися Вечори пам'яті та науково-практичні конференції в обласних центрах. За звітний період пам'ятники та пам'ятні знаки українцям -жертвам депортації, урочисто відкриті в Тернополі, Козові, с. Теофіпілка на Тернопільщині, Калуші на Прикарпатті.

Євромайдан у Києві та інших містах України заклав міцні основи молодіжного руху, в т.ч. лемківського. За волю України полягли герої „Небесної сотні" Назар Войтович із Тернопільщини і Володимир Жеребний з Львівщини, внуки лемків-переселенців. У зв'язку з трагічними подіями на Сході України, де щодня в Антитерористичних операціях проти московських окупантів і сепаратистів, гинуть українські вояки та мирні жителі, Лемківські Ватри в Монастириську та інших містах цього року не проводилися.

Чимало проблем залишаються невирішеними. Багато наших краян не беруть участі у лемківському житті. Молодіжний рух перебуває на стадії формування.

Враховуючи проведену роботу та виявлені недоліки, VI з'їзд лемків України:
1. Схвалює діяльність Колегії ВУТЛ за звітний період 2009-14 рр.
2. Затверджує протоколи про вибори Голови, Колегії та Контрольної комісії ВУТЛ.
3. Доручає новообраному Голові та Колегії ВУТЛ:
- продовжити діяльність у справі відродження лемківської культури і мистецтва, традицій і звичаїв;
- зміцнювати організаційну та матеріальну базу Товариства;
- домагатися державного фінансування статутної діяльності Товариства;
- створити Всеукраїнську молодіжну організацію „Молода Лемківщина";
- покращити видавничу діяльність;

- щорічно проводити Всеукраїнський Фестиваль лемківської культури в Монастириську та регіональні фестивалі в областях;
- вирішити питання безвізового перетину кордону з Польщею для уродженців Лемківщини та їх нащадків.
м.Львів, 8.11.2014 р.



Робочий момент з'їзду


ЗВЕРНЕННЯ
делегатів та учасників VI з'їзду лемків України

Президенту України
Голові Верховної Ради України
Прем'єр-міністру України


До великих трагедій XX століття належить депортація етнічних українців із Лемківщини, Перемищини, Холмщини і Підляшшя в УРСР. Протягом 1944-46 рр. з території Польщі депортовані 483.808 українців і розсіяні по областях Сходу і Півдня України. Частина із них у голодних 1946-47 рр. повернулася в Галичину, ближче до Карпат. 140 577 осіб, що залишилися, були депортовані згідно акції „Вісла" на північно-західні землі Польщі (колишні німецькі). Остання злочинна акція відбулася у 1951 р., коли комуністичні режими Польщі та СРСР переглянули існуючі кордони за рахунок західно-українських земель. Таким чином, 32 066 мешканців Західної Бойківщини були депортовані в степові області УРСР. Всі ці драми старанно замовчувалися облудною радянською пропагандою.
Депортація знищила духовну і матеріальну культуру, а самих лемків поставила на межу зникнення як етнографічної групи українського народу. Злочини більшовизму про інші депортовані народи - засуджені. На рідні землі повернулися татари, калмики, чеченці, інгуші, німці. Про депортованих українців із території Польщі забуто.

Через 70 років, у Незалежній Україні настав час подолати наслідки примусових депортацій, які офіційно іменувалися як евакуація, переселення, обмін населенням, вирівнювання кордонів.

Звертаємося до Президента,
Верховної Ради і Кабінету Міністрів України
з такими вимогами:
1. Дати політичну та правову оцінку «Угоді між Урядом УРСР і Польським Комітетом Національного Визволення про евакуацію українського населення з території Польщі до УРСР і польських громадян з території УРСР до Польщі» від 9 вересня 1944 р. Визнати цю Угоду незаконною і засудити її як порушення прав і свобод людини.
2. Прийняти Закон України «Про визнання депортованими осіб, примусово переселених у 1944-46,1951 рр. з території Польщі в Україну».
3. Розробити Державну програму етнічного відродження Лемківщини, що передбачала б можливість повернення депортованих на свої етнічні землі, вільний розвиток культури та освіти, задоволення релігійних потреб.
4. Вимагаємо безвізового перетину українсько-польського кордону депортованим із Польщі та їх нащадкам з метою відвідання рідних сіл, храмів і могил рідних.
5. Просимо прийняти нашу повноважну делегацію для з'ясування концептуальних питань і створення Державної Комісії для практичного розв'язання вищевказаних проблем. У Комісію залучити представників Всеукраїнського товариства „Лемківщина".


м.Львів, 8.11.2014 р.

Матеріал підготував Ярослав ТЕПЛИЙ
Світлини Віктор СОЛИНКО