24 лютого 2014 року, після важкої хвороби, на 87 році життя, перестало битися серце Івана Дмитровича КРАСОВСЬКОГО.
КРАСОВСЬКИЙ Іван Дмитрович (Красівський. 22 жовтня 1927, с. Дошно Сяніцького повіту, тепер Республіка Польща) — історик, лемкознавець, етнограф, публіцист, член НТШ, член Спілки журналістів України (1962), громадський діяч.
Початкову освііту здобув у рідному селі та містечку Риманові. Навчався в Українській учительській семінарії в Криниці (1941—1944). У 1945 р. переселений в Україну. Закінчив культурно-освітній технікум у Теребовлі (1948). У 1952 р. закінчив Львівську юридичну школу, а в 1957 р. історичний факультет Львівського університету. Проблемою історії та культури лемків зайнявся ще студентом. У 1956 р. надрукував статтю «Лемки та їх походження», а темою дипломної роботи обрав «Визвольний рух на Лемківщині в ХVІІ ст.»
КРАСОВСЬКИЙ І.Д., працюючи науковцем у Львівському історичному музеї, згодом завідувачем наукового відділу музею-скансену, повністю присвятив себе вивченню і популяризації історії та культурних надбань лемків. Є автором понад 1000 статей з лемківської тематики, які друкувалися в тижневику «Наше слово» і «Українському календарі» (Варшава), журналах «Дукля», «Дружно вперед» (Словаччина), «Нова думка» (Югославія), «Народна творчість та етнографія» (Київ), «Дзвін» (Львів), «Лемківщина» (Нью-Йорк) та інших.
Вчителями і науковими консультантами Івана КРАСОВСЬКОГО були академік І. КРИП'ЯКЕВИЧ, член-кореспондент АН України К. ГУСЛИСТИЙ, професори Л. ПОХИЛЕВИЧ, Ю. РЕДЬКО, П. ЧУЧКА. Заслуговує уваги опрацювання І. Красовським півтори тисячі заміток з історії, культури, побуту, мистецтва, літератури лемків («Наше слово», 1977—1991). Цей цикл стане основою «Енциклопедичного словника Лемківщини».
Іван КРАСОВСЬКИЙ є автором історичної кіноповісті «Андрій Савка» («Дукля» 1—2, 1984), великої праці «Матеріальна культура лемків» («Лемківщина», т. 2. 1988), монографії «Прізвища галицьких лемків ХVІІІ ст.» (Львів, 1993). Окремими книжками вийшли також «Лемківщина у боротьбі за возз'єднання з Україною» (Нью-Джерсі, 1964), «Хто ми, лемки…» (у співавт. з Д. Солинком. Львів, 1991), «Тільки з рідним народом» (Львів, 1992), «До земляків за океан» (Львів, 1993), «Михайло Орисик — визначний різьбар Лемківщини» (Львів, 1995), «Лемківська церква святих Володимира і Ольги у Львові» (Львів, 1997). Він також є упорядником альбому «Лемківщина в творчості Василя Мадзеляна» (Львів, 1994), співавтором і упорядником «Лемківського календаря» на 1994—1999 роки.
Іван КРАСОВСЬКИЙ - учасник багатьох міжнародних і республіканських наукових конференцій, симпозіумів.
Був одним із засновників суспільно-культурного товариства «Лемківщина» (1988), Фундації дослідження Лемківщини у Львові (1991). Як музейний працівник зібрав численні пам'ятки культури лемків для музеїв України.
Працюючи в 1991—1996 рр. головою правління Фундації, очолив будівництво лемківської зони музею народної архітектури та побуту, а також будівництво Лемківської церкви і Музею історії та культури лемків на території лемківської зони скансену.
З його ініціативи Фундація підготувала і видала в 1991—1999 рр. двадцять книжок з лемківської тематики.
презентують "Енциклопедичний словник Лемківщини"
Своєрідним підсумком історико-дослідницького краєзнавчого життя Івана КРАСОВСЬКОГО став довгоочікуваний вихід "Енциклопедичного словника Лемківщини" (в співавторстві з Іваном ЧЕЛАКОМ), котрий побачив світ у 2013 році у львівському видавництві "Астролябія".
Його життєвий та науковий шлях залишиться прикладом для наступних поколінь, а світла пам'ять буде завжди в серцях тих, хто його знав, шанував і любив ....
Житомирська обласна організація ВУТ " Лемківщина "
Валентина та Ярослав ТЕПЛІ (Дует " Червоне та Чорне ")
Іван ЧЕЛАК
Віктор СОЛИНКО
Вівторок, 25 лютого 2014 р., о 18.00 - ПАНАХИДА,
Середа, 26 лютого 2014 р., о 13.00 - ПОХОРОН
Церква Різдва Святого Пророка Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана,
(Церква-каплиця при морзі), вул. Пекарська, 52
Нет комментариев.