Перша виставка творів Никифора в Україні


З 17 травня по 30 червня 2013 р. у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працюватиме виставка творів відомого польського художника, лемка за походженням, одного з найкращих примітивістів світу Никифора з колекції Окружного музею у Новому Сончі (Польща).

Всесвітньовідомого художника-примітивіста Никифора (Єпіфаній Дровняк, 1895 – 1968) ставлять поряд з іншим відомим митцем, також лемком за походженням, Енді Ворхолом.

Перша виставка творів Никифора в Україні


Про те, що він знаний у плеяді митців «наївного малярства» художник, нагадують поважні мистецтвознавчі праці, монографії, альбоми, календарі, фільми. Дві національні культури – польська та українська – змагаються за право називати його своїм. Никифор є людиною, якому споруджено пам’ятники і у Польщі, і в Україні (у Криниці – 2005 року та 2006 року у Львові).

Никифор у своїй творчості часто використовував біблійні сюжети. Постійними темами його малюнків також були пейзажі, портрети, природа Лемківщини.

Одним із перших, хто відкрив творчість Никифора, був львівський художник Роман Турин. Ознайомившись з роботами Дровняка, Турин був вражений побаченим. 1932 року 200 творів Никифора він віддав до паризької галереї Leon Marseille на виставку українських, французьких та італійських художників.

Довгий час Никифор жив непримітним і простим життям провінційного маляра, поки наприкінці 1950-х рр. краківське подружжя Банахів не відкрило в ньому визначного наївного маляра. Великого розголосу набула його виставка у Парижі 1959 року в галереї славнозвісної Діни Верні, до речі, колишньої одеситки. Ця виставка принесла Никифору справжню світову славу.

Перша виставка творів Никифора в Україні

Після 1950-х рр. твори Никифора експонувалися, з-поміж іншого, в Амстердамі, Льєжі, Брюселі, Баден-Бадені, Гановері, Франкфурті, Базелі, Бєлграді, Дюсельдорфі, Гайфі, Чикаґо, Нью-Йорку, Римі, Празі, Цюриху, Кельні, Зaльцбурзі, Лінці, Сан Пауло, Нанті, Стокгольмі, Братиславі, Лондоні.

Відтак Никифор увійшов до світової еліти найвідоміших і найобдарованіших художників-примітивістів.

Мати у своїх колекціях його роботи нині бажають відомі європейські галереї; спеціально до Криниці приїжджають шанувальники його таланту з усього світу.

Картини Никифора Дровняка увійшли до скарбниці творів світового примітивізму – від «Козаків Мамаїв» до Ніко Піросманішвілі, Анрі Руссо, Івана Генералича та творів видатної української художниці Марії Примаченко. Однак, роботи Никифора відрізняються від згаданих митців: його декоративній манері властивий деталізований, точний малюнок.

1968 року Никифор-Єпіфаній Дровняк помирає. На його могилі, на цвинтарі у Криниці, є два написи: латиною «Epifanij Drowniak» та кирилицею «Никифор». Його картини стали власністю Польської держави, і на основі цієї збірки було створено музей Никифора у місті Криниця-Здруй. Цей Музей володіє найбільшою колекцією творів Никифора у світі. Вона вперше буде представлена в Україні у залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва (м. Київ).

Перша виставка творів Никифора в Україні

Знаменно, що твори Никифора з Польщі будуть експонуватися під одним дахом з картинами видатних українських художниць – Катерини Білокур, Марії Примаченко, Ганни Собачко-Шостак.

На виставці буде представлено 100 оригінальних робіт майстра, виконаних у різних техніках (акварель, гуаш, пастель, олівець) у хронологічному порядку, а також його фотографії, особисті речі тощо.

Під час виставки буде показано два документальні фільми про життя Никифора, а також художній фільм «Мій Никифор» (2004) відомого польського кінорежисера Кшиштофа Краузе (Польща).

Буде презентовано перший в Україні багато ілюстрований альбом творів Никифора з українським і польським текстами.

Перша виставка творів Никифора в Україні

Куратори Виставки: Адріана Вялець (генеральний директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва, м. Київ, Україна) та Збігнєв Воланін (директор Музею Никифора, м.Криниця-Здруй, Польща), фотограф – Петр Дрождзік (Польща).

Виставка організована під почесним патронатом Посла Республіки Польща в Україні Генріка Літвіна, маршалка Малопольського воєводства Марека Сови, Міністерств культури України та Польщі та Департаменту культури Київської міської державної адміністрації. У відкритті візьмуть участь Посол Польщі в Україні, представники Об’єднання лемків, артисти з Лемківщини та інші поважні гості.

Виставка Никифора у Києві стала можливою завдяки підтримці: Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща, Польського Інституту у Києві, Малопольського воєводства.

Офіційними партнерами виставки є: Фундація Інститут східноєвропейських досліджень, Фундація Сандецка, Польський осередок туристичної інформації в Києві, Товариство Лемків, Асоціація Європейських журналістів (АЄЖ-Україна).

Поліграфічні партнери: Національна академія мистецтв України, Фамільна друкарня «Huss».

Інформаційні партнери: Антиквар, Музейний Простір, Український Тиждень, Радіо Свобода, канал TVI.

Адреса музею:
01015, м. Київ, вул. Лаврська, 9, корп. 29
Їхати: авт. № 24, трол. № 38 від станції метро „ Арсенальна ” до зупинки „ Києво - Печерська лавра ”
Тел./факс: 280-13-43
Тел.: 280-36-93, 280-58-12, 254-36-42
E-mail: musukrndm@kv.ukrtel.net
Музей працює з 10 до 18 год., вихідний – вівторок.
(каса відкрита з 10 до 17 год.)

Джерело інформації: сайт Національного музею українського народного декоративного мистецтва

Нет комментариев.