на початок

Лемківський Банк

На одному з аукціонних порталів з’явився цікавий документ з Лемківського Банку. Завдяки особі, котра придбала цей унікальний документ, можемо запрезентувати його для ширшого кола читачів.

Лемківський Банк

Вартує коротко пригадати історію того Лемківського Банку.

Створений він в 1902 році з ініціативи Василя Яворського - видатного суспільно-освітнього діяча на Лемківщині, посла до австрійского парламенту в 1900-1907 роках. Закладений ним банк надавав фінансову допомогу селянам і був прикладом того, що лемки перед вигнанням - а це були не лише селяне, але так само і інтелігенція, мали власні церковні і світські структури, котрі формували духовну, культурну, суспільну і економічну свідомість мешканців Лемківщини.

Дуже цікаву статтю про Василя Яворського авторства проф. Івана Красовского можна прочитати в львівскому Лемківськім Календарі на 2004 рік (с.39). Згадки про Лемківский банк та його засновника так само можна знайти в книжках: Богдан Горбаль: „Działalność polityczna Lemków nа Łemkowszczyźnie 1918 - 1921 (c.28); Олена Дуць-Файфер „Literatura Łemkowska w drugiej połowie XIX і па początku XX wieku (c.294) - Василь Яворский як видавець двотижевника „Підгірській Дзвін".

Ще треба додати, що Василь Яворський був одним з піонерів видобутку нафтової ропи в Галичині. З того джерела походили і кошти на фінансування суспільно-культурної діяльності.

Власником документу з Лемківского банку є Пшемислав Вісьнєвскі, презес Банковой Фундації. Його колекціонерський доробок можна оглянути на великій виставці, організованій в Національному Банку Польщі в Варшаві.

Христофор Бибель
Джерело: квартальник «Ватра» №3(70) літо 2010(Польща)
скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
 
2004-2013 © Lemky.com - не несе відповідальності за зміст інформації, що розміщується користувачами ресурсу.