Збудуймо Лемківський Храм Любові і Єднання


Лемківська громада Прикарпаття вирішила спорудити цього року в Івано-Франківську дерев’яний храм у традиційному лемківському стилі. Вирішили, що це найкращий спосіб відзначити 65-ліття масової депортації лемків (і не тільки лемків, звичайно) з рідних земель.

Збудуймо Лемківський Храм Любові і ЄднанняВарто нагадати, що тоді, у 1945 році, ще задовго до закінчення воєнних дій, на території Лемківщини, Надсяння, Любачівщини, Підляшшя розгорнулась масштабна акція масового насильницького переселення в Радянську Україну. Чим далі, тим жорсткіше діяла влада, бачачи опір народу. Часто військові оточували село і давали людям лише дві години, щоб зібрати найнеобхідніше. А потім за депортованими зачинилась «залізна завіса».

Щойно в незалежній Україні з’явилась можливість поїхати у Польщу і бодай побачити рідну землю, але повернення на батьківщину і сьогодні є неможливим. Тому залишається — пам'ять. Пам'ять про жорстоку депортацію, яка роз’єднала родини, зламала долі, обезлюднила край. (Наступна хвиля депортації, т. з. Акція «Вісла», розсіяла по півночі і заході Польщі усіх, хто ще залишився.). Пам'ять про свою культуру, історію, свій рід. Про гори і долини, мальовничі села, студені потоки, рідну хату, струнку церкву. Власне, майбутня церква і покликана стати таким втіленням пам’яті. А також нагадуванням, що лише духовний стержень не дав лемкам заламатися у драматичних обставинах, зберегти свою гідність, зберегти надію і віру.

Лемківський храм також стане Храмом єдності. Так історично склалося, що лемки сьогодні належать до різних конфесій. Але у храм будуть приходити і православні, і греко-католики.

Ще одне «завдання» майбутнього храму — репрезентувати в обласному центрі лемківську культуру. Адже церква святих Кирила і Методія спроектована за зразком традиційних лемківських храмів, а вони дещо відмінні від дерев’яної архітектури Прикарпаття. Тому новий храм збагатить архітектурний ансамбль Івано-Франківська, а лемкам, які, звичайно, стануть його парафіянами, буде насправді рідним.

Ідея спорудження церкви у лемківському стилі — то вже не тільки ідея. Є вже готовий проект, який розробила проектно-архітектурна фірма «Пилипів». Вже відоме місце, де виросте храм — це скверик біля Народного Дому «Княгинин» (вул. Галицька, 38а). Вже декілька лемківських родин навіть пожертвували свої кошти на святу справу.

Прийшла весна, час будувати. Можливо, і ви хочете прилучитися до доброго діла, прагнете, щоб і ваша лепта була у новому храмі св. Кирила і Методія?

Отож, повідомляємо, що можна особисто передати свою пожертву касиру з комітету спорудження храму або перерахувати кошти на поданий нижче рахунок. Щоб передати пожертву особисто, треба в Івано-Франківську прийти до каплиці святого Юрія -Побідоносця, що у парку Воїнів-Інтернаціоналістів поруч із однойменною вулицею (це колишній піонерський парк). Там кожної третьої неділі місяця о 12 годині лемки збираються на Службу Божу, яку відправляє отець Анатолій Дуда. Всі запитання, які у вас виникли, можна з’ясувати за телефоном 067-351-12-11.

Р Е К В І З И Т И
для зарахування коштів на побудову Лемківського Храму Святих апостолів Кирила і Методія Української Греко-Католицької Церкви в Івано-Франківську:

Отримувач коштів — Релігійна громада Святих апостолів Кирила і Методія УГКЦ м. Івано-Франківськ,
код —36733646
Поточний рахунок — 2600330101480 (грн., дол. США)
Банк — Філія Івано-Франківське обласне управління
ВАТ «Державний ощадний банк України МФО — 336503, ТВБВ № 10008/040
Призначення платежу: Благодійна допомога для будівництва Храму Святих апостолів Кирила і Методія.

Анна Кирпан

Нет комментариев.