Сьогодні природним середовищем формування української національної культури є передусім місто, адже саме воно ґарантує їй необхідну для розвитку концентрацію інтелектуальних і фінансових ресурсів. Все ж протягом століть, у “сиву” давнину, основна людська маса проживала на селі, отже саме сільські громади були замовниками для чергових поколінь фолкльорних творців і майстрів рукоділля, яких надбаннями понині захоплюється кожний чутливий на красу міщанин. Найбільш візуально помітною спадщиною давнини є сакральна архітектура – спільний твір теслів, іконописців та конструкторів іконостасів.
Звичайно – людині притаманне шукання всього, про що можна сказати, що воно “най!” В області української архітектури таке “най” легко знайдемо і на Закерзонні, адже попри всі навмисні руйнування, які у 1920-1930-их роках захопили Холмщину з Південним Підляшшям, а після виселень у 1944-1947 роках поширилися й на Надсяння та Лемківщину (загалом фізично знищено кожну другу церкву – якщо не більше), збереглося тут ще чимало справжніх перлин, якими можемо позмагатися з “усією Україною”. Звісно, куди нам до фундованих Ярославом Мудрим і його родичами та нащадками соборів Києва і Чернігова. Але у царині дерев’яної архітектури найдавнішим церквам розташованим на берегах срібнолентого Сяну важко знайти конкуренцію – як за віком, так і за архаїчністю форми, котра дає нам змогу уявити собі архітектурний стиль дерев’яного сакрального будівництва давньої України, може навіть і княжої доби.
До цього найархаїчнішого кола архітектурних шедеврів Надсяння належать передусім церкви у Радружі та Горайці (Любачівський повіт Підкарпатського воєводства). Побудовані вони приблизно 1585 року, тому можна їх зарахувати до найстаріших пам’яток цього типу у загальноукраїнському маштабі, як бо стверджують автори найновішої академічної “Історії українського мистецтва” (том 2-й) автентичних зразків дерев’яного церковного будівництва з-перед середини XVI ст. до нас не дійшло, а поширені в літературі роки 1502-1510 як дати спорудження церков у Дрогобичі, Ковелі та, знову ж надсянському, Улючі не можуть сприйматися інакше, як апокрифічні. Сюди зараховується також небагато молодша, бо з початку XVII ст., церква у Кругелі-Великому під Перемишлем та ще дві церкви зі зламу XVII-XVIII ст. – у Рудці в Ярославському повіті (1693 р.) та недалекому від Любачева Лукавці (1701 р.).
Нет комментариев.