V з'їзд Лемків України


V з'їзд Лемків України

10-11 жовтня 2009 р. в Івано-Франківську відбудеться V з'їзд Лемків України



ПРЕС-РЕЛІЗ

Лемки - західна етнографічна гілка українського народу, яка проживає по обох схилах Карпат. Гори поділяють Лемківщину на дві частини, що розміщені на території трьох держав - Польщі, Словаччини й України. Північна - галицька, південна - словацька і закарпатська. Границі краю творять форму трикутника, повернутого вершиною на Захід, що сягає р. Попрад. Територія Лемківщини простягається від західного кордону України - р. Сян на 130-150 км. Північна межа проживання лемків обмежена містами Перемишль, Ярослав, Переворськ, Ряшів, Ясло, Коросно. Горлиці, Грибів, Новий Санч, південна - проходить за Бескидами понад словацькими містами Михаловці, Гуменне, Пряшів, Сабинів, Стара Любовня. Обидві межі мають багато етнографічних півостровів і острівців між поляками і словаками. На Сході знаходиться широка переходова лемківсько-бойківсько-гуцульська смуга.

Назва "лемко" походить від загальновживаного слова "лем", у значенні: лише, тільки. На Закарпатті поширена інша форма цього прізвиська "лемак". Науковці ввели слово "лемко" в оббіг як мовознавчо-етнографічний термін, лише на початку XIX ст. Самоназва лемків всіх регіонів - русини або руснаки. Так називали себе всі українці-галичани до кінця XIX ст., досі вважають себе мешканці Західного Закарпаття, Пряшівщини і Воєводини.

Протягом 1944-46 рр. на підставі "Угоди між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного Відродження про евакуацію українського населення з території Польщі до УРСР і польських громадян з території У РСР до Польщі" (від 9.09.1944 р.) в Україну було депортовано 483 808 осіб і розсіяно майже по всіх областях (у т.ч. на Тернопільщину - 173 360). Тисячі лемків у 1946-47 рр. повернулися в Галичину, ближче до Карпат.

Ті, що залишилися на Лемківщині - 140 577 осіб, під час сумнозвісної операції "Вісла" (квітень - серпень 1947 р.) були депортовані на Захід - німецькі території, що відійшли до Польщі. Частина з них повернулася на батьківські землі під час "хрущовської відлиги".

Перший Всеукраїнський Конгрес лемків відбувся у Тернополі (Палац культури "Текстильник") 6 червня 1992 р. У його роботі взяли участь делегати і гості з Львівщини. Тернопільщини, Прикарпаття. Криму, Запоріжжя. Черкас, Миколаєва, краяни з Лемківщини. а також Франції та Америки. Конгрес відкрив голова Оргкомітету і Тернопільського обласного товариства "Лемківщина", поет Володимир Барна. Вітання Конгресу надіслали В'ячеслав Чорновіл - співголова НРУ, Роман Лубківський - поет і народний депутат України. Було оголошене вітання від Митрополита Філадельфійського Стефана Сулика - лемка зі с. Бальниця. Виступали Роман Гром'як - Представник Президента України в Тернопільській області, Павло Стефанівський - голова Бюро Громади лемків Польщі, Федір Гоч - керівник Музею Лемківської культури в Зиндранові (Польща), Андрій Лешко - представник лемків Закарпаття.

На Конгресі були прийняті Звернення до лемківської громади. Президента, Верховної Ради і Кабінету Міністрів України. На Співочому полі відбувся великий концерт з участю лемківських мистецьких колективів трьох областей Галичини.

Другий Всеукраїнський Конгрес лемків проходив в Івано-Франківську (Велика зала Обласної ради) 7-8 червня 1997 р. Вступне слово виголосив проф. Іван Щерба - голова Львівського обласного товариства "Лемківщина". Зі звітною доповіддю виступив голова оргкомітету та Івано-Франківського обласного товариства доц. Степан Криницький, із співдоповіддю - Олександр Венгринович, голова Тернопільського товариства.
Присутніх на Конгресі привітали єпископ Чернівецький і Коломийський Павло Василик, отець-доктор Дмитро Блажейовський з Риму. Із привітаннями також виступили заступник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Василь Скрипничук, народні депутати України Роман Круцик і Тарас Процев'як, голова Київського товариства "Лемківщина" Стелла Миронченко, голови обласних товариств - Володимир Керниця і Володимир Середа ("Надсяння"), Любомир Сікора ("Бойківщина"). Наступного дня відбулося пісенне свято в Центрі естетичного виховання молоді. Виступали хорові колективи і капели "Лемковина" зі Львова, "Бескид" з Івано-Франківська, "Лемківська студенка" з Калуша, "Яворина" з Монастириська.

Третій Всеукраїнський З'їзд лемків проводився у Львові (зал Обласної філармонії) протягом трьох днів - 9-11 листопада 2001 р. Одночасно він був Установчим З'їздом лемків України. 9 листопада в Національному музеї відкрилася персональна виставка творів скульптора Володимира Ропецького. Наступного дня він. як голова оргкомітету і Львівського обласного товариства "Лемківщина", відкрив з'їзд. Зі звітною доповіддю виступив голова Колегії Крайового товариства "Лемківщина" в Україні і Тернопільського обласного товариства Олександр Венгринович. На з'їзді виступив Глава УГКЦ Блаженніший Любомир кардинал Гузар із благословенням, із вітаннями голова Об'єднання лемків Польщі Стефан Гладик. міський голова Львова Василь Куйбіда. Серед присутніх були делегати і гості з Львівщини, Тернопільщини, Прикарпаття і Закарпаття, а також з Києва. Чернівців, Полтави, Рівного. Всього 132 делегати з 14 областей України.

Установчий З'їзд лемків України ухвалив створити Всеукраїнське товариство "Лемківщина" (ВУТЛ), прийняв Статут і затвердив Програму діяльності товариства. На з'їзді були обрані керівні органи ВУТЛ: голова Олександр Венгринович (Тернопіль), заступники голови - Микола Горбаль (Київ). Степан Криницький (Івано-Франківськ). Володимир Ропецький (Львів). До складу Колегії увійшли 13. у Раду - 40 осіб. Головою Контрольної комісії обрана Стелла Миронченко (Київ). З'їзд закінчився Святом пісні, танцю і музики.

Четвертий Всеукраїнський з'їзд лемків України відбувся 1-2 жовтня 2005 р. в Тернополі (облдрамтеатр ім. Т. Шевченка). У сквері в центрі міста, де буде встановлено Пам'ятник депортованим українцям з території Польщі, відбулася панахида з участю священиків УГКЦ та УПЦ КП. У світлиці товариства "Лемківщина" проходила прес-конференція керівництва ВУТЛ.

Учасникам з'їзду, гостям та лемківській громаді надіслав свої вітання Президент України Віктор Ющенко. Присутніх також привітали Петро Вовчук - перший заступник голови Тернопільської облдержадміністрації, проф. Ольга Бенч - заступник Міністра культури і туризму України, проф. Іван Щерба - голова СФУЛО. Зі звітною доповіддю виступив Олександр Венгринович - голова ВУТЛ. Були обрані керівні органи ВУТЛ: голова - Олександр Венгринович, заступники голови - доц. Володимир Ропецький (Львів) і доц. Степан Криницький (Івано-Франківськ). Прийняті Резолюція. "Звернення учасників IV з'їзду лемків до Президента України". "Звернення до лемківської громади України та за її межами".

Наступного дня в церквах Тернополя проводилася Служба Божа, а відтак у залі театру - святковий концерт, в якому брали участь професійні та аматорські колективи і окремі виконавці Тернопільщини, Львівщини і Прикарпаття.



ПРОГРАМА З'ЇЗДУ

9 жовтня 2009 року (п'ятниця)


16.00-19.00 год. - світлиця обласної організації Всеукраїнського Товариства "Лемківщина" (ВУТЛ) ("Просвіта", вул. Грушевського, 18).
Реєстрація делегатів, їх розселення. Нарада делегатів.

10 жовтня 2009 року (субота)


9.00-11.00 год. - Реєстрація делегатів і гостей з'їзду.

11.00-14.00 год. - урочисте відкриття з'їзду. Обрання робочих органів з'їзду: президії, секретаріату, мандатної, номінаційної, лічильної та редакційної комісій.
Затвердження порядку денного:

1. Звіт Колегії ВУТЛ за 2005-2009 рр.

Доповідає Голова ВУТЛ Олександр Венгринович.
2. Звіт Контрольної Комісії.
Доповідає Голова комісії Лариса Сорока.
3. Обговорення доповідей, виступи делегатів.
4. Зміни і доповнення до Статуту ВУТЛ.

Доповідає доц. Володимир Ропецький.
5. Вибори керівних органів Всеукраїнського Товариства "Лемківщина" (Голови, членів Колегії і Контрольної комісії).
6. Вибори делегатів на Конрес Світової Федерації Українських Лемківських Об'єднань (СФУЛО)
7. Прийняття Ухвали. Звернення. Заяв.


14.00-15.00 год. - перерва на обід.
15.00-18.00 год. - продовження обговорень.
Заключне слово Голови ВУТЛ.
Урочисте закриття з'їзду.


11 жовтня 2009 року (неділя)


8.00-11.00год.- Богослужіння в церквах Івано-Франківська.
11.00-13.00 год. Круглий стіл і прес-конференція
15.00 год. Святковий концерт

Нет комментариев.