"Лемківщина" вимагає прийняття закону про статус депортованих лемків


Всеукраїнська об’єднання "Лемківщина" звернулося до Президента з вимогою забезпечити прийняття закону про статус депортованих для насильно виселених у 1944-46, 1947, 1950-1951 роках зі своїх етнічних земель лемків та інших українців. "Ми звернулися до Президента з тим, що його указ 2005 року не виконується. Ніхто не готує закон про депортації українського населення", - заявив у п’ятницю, 3 листопада, у Києві глава Всеукраїнської об’єднання "Лемківщина" Олександр Венгринович.

Крім прийняття закону, Венгринович зазначив, що лемки вимагають моральної і матеріальної компенсації за депортацію. Він повідомив, що в березні 2006 року урядом було розроблено заходи в цьому напрямку, але вони не стосувалися основних вимог депортованих. "Там нема основних політико-правових питань, а є лише гуманітарні заходи - лекції, виставки", - сказав він.

На його думку, Кабмін повинен розробити положення про відшкодування лемкам втрату майна в 40-і роки ХХ ст. разом із громадськими організаціями депортованих.

Керівник об’єднання "Лемківщина" підкреслив необхідність дати політичну оцінку з боку держави подіям 1944-47 роках. "Ніхто не вибачився перед нашим народом за цю страшну трагедію", - додав він.

Олександр Венгринович заявив про необхідність створення державної програми збереження лемків як субетносу українського народу. "Лемків як етнографічну групу українського народу поставлено на межу знищення", - сказав він.

Глава "Лемківщини" відзначив, що за останні 60 років померло багато депортованих, і тому лемки вимагають, щоб право на майно і компенсацію було дано їхнім нащадкам. Венгринович підкреслив також важливість для лемків права на спрощення візового режиму для в’їзду в Польщу в зв’язку з приєднанням її до Шенгенської зони.

Лемки - українська етнографічна група. До 1947 року жили на землях по обох сторонах Карпат. Після насильницького виселення в 1945-47 роках майже 500 тис. лемків змушені були переселитися з Ряшевського, Люблінського, Краківського воєводств Польщі у Львівську, Тернопільську, Івано-Франківську, Миколаївську області України). Сьогодні частина лемків живе на Пряшевщині (Словаччина) і деяких районах Закарпаття.

Частина лемків також була вислана в західні воєводства Польщі під час операції "Вісла" - примусової депортації українського населення зі своїх етнічних земель - Лемківщини, Холмщини, Підляшшя, Надсяння, що ввійшли до складу Польщі за Потсдамською угодою. Офіційною причиною акції була допомога українського населення загонам Української повстанської армії.

За даними останнього перепису населення, в Україні нараховується 134 нації і народності. Серед інших, у країні проживає 21,4 тис гуцулів, 672 осіб, щ о називають себе "лемки", 131 - "бойки", 22 - "литвини", 9 чоловік - "поліщуки". Ще 10,2 тисячі осіб назвалися "русинами".

Нет комментариев.